BTAYTD’nden Bakoyanni ile görüşme hakkında açıklama
29-09-2020
Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği, Trakya Kalkınma Komisyonu Başkanı Dora Bakoyanni ile 27 Eylül Pazar sabahı yapılan görüşmede azınlık eğitimiyle ilgi sorunlara ağırlık verildiğini, ayrıca bölge ekonomisiyle ilgili konuların da ele alındığını açıkladı.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Yönetim Kurulu olarak 27 Eylül 2020 tarihinde, Gümülcine’de, Trakya Kalkınma Kurulu Başkanı sayın Dora Bakoyanni ve kurul üyeleri ile görüşme gerçekleştirdik.

Bu görüşmede ana konu olarak, azınlık eğitimi ve bu alanda karşılaşılan problemler ele alındı. Azınlık eğitiminin çağdaş gereksinimleri karşılayabilmesi için eğitmen kadrolarına ve okul binalarına yapılması gereken müdahaleler konuşuldu. Eğitim konuları dışında, çiftçi nüfusun desteklenmesi ve yatırımın teşvik edilmesiyle bölge ekonomisinin kalkınmasına ve böylece son senelerde, ekonomik problemlerden dolayı gözlenen yoğun ekonomik göçe bir son verilmesi gerektiği belirtildi.”

Azınlık kurumlarıyla diyaloğun önemine de vurgu yapılan açıklamada şöyle denildi: “Son olarak, bölgeyi ilgilendiren konulardaki karar alınma aşamalarında, bölge ve özellikle de azınlık kurumlarıyla yapıcı bir diyaloğun olması ve sürdürülmesindeki öneme ve ayrıca azınlık kurumlarının bir kısım yerel ve ülke çapındaki medya nezdinde hedef gösterilmesinin kaçınılması gerektiğine değinildi.”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com