Yassıköy Belediyesi önerilerini Trakya Kalkınma Komisyonu’na sundu
22-10-2020
Rodop iline bağlı Yassıköy Belediyesi, önerilerini Trakya Kalkınma Komisyonu’na iletti.

Belediyeden yapılan açıklamada, bölgenin sorunları ve kalkınmasıyla ilgili olarak hazırlanan önerilerin, Başbakan Kiriakos Miçotakis’in talebi üzerine oluşturulan Trakya Kalkınma Komisyonu’na iletildiği belirtildi.

Yassıköy Belediyesi, Trakya Kalkınma Komisyonu’na ilettiği öneri ve talepleri kamuoyuyla da paylaştı. Belediyenin önerileri şöyle:

1) DOĞAL GAZ BAĞLANTISI

Yassıköy Belediyesi merkezi, Yassıköy kasabası ve Yassıköy civarı yerleşim bölgelerinin doğal gaz ile bağlanmaları.

2) HİZMET PERSONELİ YETERSİZLİĞİ – DAİMİ PERSONEL ALIMI

Trakya belediyelerinin kronik personel yetersizliğini göz önünde bulundurarak, nüfusa göre daimi personel alımı ve uzmanlık alanlarının belediye başkanları tarafından belirlenmeleri önerilmektedir:

Nüfusu 20.000’e kadar olan belediyeler için 10 daimi personel
Nüfusu 50.000’e kadar olan belediyeler için 20 daimi personel
Nüfusu 50.000’den fazla olan belediyeler için 40 daimi personel

3) KALKINMA PROJELERİ - OLAĞANÜSTÜ FONLAR

Partiler Arası Komisyonun önerisi doğrultusunda, özellikle birincil sektörde kalkınma programlarının uygulamaları hususunda Trakya belediyelerine İçişleri Bakanlığı’ndan olağanüstü finansman sağlanması önerilmektedir:

Nüfusu 20.000’e kadar olan belediyeler için 2 milyon euro
Nüfusu 50.000’e kadar olan belediyeler için 4 milyon euro
Nüfusu 50.000’den fazla olan belediyeler için 8 milyon euro

Önceden, fonların İçişleri Bakanı tarafından muhakkak onayı mecburi olup, uygulanacak olan projenin gerekliliği kontrol edilmelidir.


4) ALTERNATİF ÜRÜNLERE TEŞVİK – YABAN MERSİNİ (BLUEBERRY)

Trakya çiftçilerinin alternatif mahsuller (yaban mersini, kivi, lavanta vs.) ekmeleri için 5000 euro teşvik finansmanı.

Bölgesel Tarımsal Kalkınma çerçevesinde, alternatif yetiştiricilik sistemlerini uygulamayı amaçlayarak, Yassıköy Belediyesi Yaban Mersini (Blueberry) üretimi için halihazırda projeler yürütmektedir. Yassıköy Belediyesi, 3 yıl içinde 300 dönümlük Yaban Mersini (Blueberry) bahçeleri kurarak Yunanistan genelinde en çok Yaban Mersini (Blueberry) yetiştiren belediye olmayı hedefliyor (Brand Name).

5) KÜLTÜREL İLGİ ALANLARI TANITIMI

Yassıköy Belediyesi sınırlarında bulunan kültürel, turistik, tarihi, dini ilgi alanlarının ve doğal güzelliği olan bölgelerin tanıtımı ve erişim kolaylığının hayata geçirilecek projeler ile sağlanması.
Bu bölgelerin başlıcaları : Anastasioupoli, Maksimianoupoli, Thrakika Meteora, Kuruçay Tarihi Köprüsü.

6) TRAKYA DİMOKRİTOS ÜNİVERSİTESİNDE YENİ BÖLÜMLERİN OLUŞTURULMASI

Yassıköy yakınlarında belediye arazisi üzerine, Gümülcine İskeçe arası, Egnatia Otoyolu Yassıköy kavşağından direk ulaşım sağlanarak, Dimokritos Üniversitesi için yeni bölümlerin oluşturulması ve öğrenci yurtlarının inşaası.

Dimokritos Üniversitesi ve üniversite kampüsü bölgesel olarak Yassıköy Belediyesine ait olmalarına rağmen, bugüne dek Yassıköy Belediyesi üniversitenin getirebileceği faydalardan istifade edememiştir.


7) BARIŞ FESTİVALİ

Her yıl, 1 Eylül’de (Dünya Barış Günü), Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinden belediyelerin katılımıyla Barış Festivali düzenlenmesi.

Nihai amacımız, belediyemizi kültürel ve turistik olarak balkan halklarıyla birleştirmek, Avrupa ve Asya kıtalarını, Hristiyan ve Müslümanları bütünleştirmek.

Bu organizasyon için 1 milyon euroluk fonun Kültür Bakanlığı tarafından karşılanması.

8) BELEDİYELERE YETKİ DEVRİ

Gereken ödeneğin tahsisi sağlanması suretiyle, Temel Sağık Hizmetleri (Sağlık Ocakları), Birinci ve İkinci Seviyeli Eğitim Kurumları (İlk ve Orta öğretim okulları) ve Merkezi Olmayan Hizmetler (Orman Müdürlüğü) ile alakalı tüm yetkilerin devri.

Yukarıda belirtilen yapılanmalarla ilgili yetkiler halihazırda belediyeler tarafından yürütülse de, gerekli mali desteğin olmadığı aşikardır.


9) YUNANİSTAN’DA İLK ÖZEL ÜNİVERSİTENİN İNŞAASI

Anayasanın 16. Maddesinde değişikliğe gidilmesi bir çok çevre tarafından ifade edilmektedir. Gerekli revizyonun yapılmasıyla özel üniversitelerin oluşturulmasının önünün açılacağını göz önünde bulundurarak, Yassıköy Belediyesinin Yunanistan’da ilk özel üniversiteye ev sahipliği yapabilecek potansiyeli olduğunu belirtmekteyiz.

Anayasanın 16. maddesinin değişimi ile, ilk özel üniversitenin Çepelli ve Büyük Müsellim köyleri yakınlarında, Demokritos Üniversitesi kampüsüne yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan belediye arazisine inşaa edilmesi önerilmektedir.

10) YASSIKÖY BARAJI
Yassıköy Barajı projesi detaylı olarak sunulmaktadır.Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com