Anasayfa

06-04-2021
ABTTF’den Milletvekili Stilyanidis’e ihtarname!
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), bir internet sitesine verdiği röportajda ABTTF’ye yönelik açıklamaları nedeniyle Rodop YDP Milletvekili Evripidis Stilyanidis ile söz konusu haberi paylaşan üç basın yayın kuruluşuna ihtarname gönderdi.
6 Nisan 2021 Salı

Rodop YDP Milletvekili Evripidis Stilyanidis’in, 27 Şubat tarihinde “militaire.gr” internet sitesinde gazeteci Paris Karvunopulos’a verdiği röportajda ABTTF aleyhine açıklamalarda bulunması, federasyon yetkililerini harekete geçirdi. ABTTF’ye yönelik ithamları nedeniyle, Milletvekili Stilyanidis ve Stilyanidis’in açıklamalarını yayınlayan Militaire, Foni Rodopis ve Larissa New’e ihtarname gönderildi.

Militaire’ye verdiği röportajda Stilyanidis, ABTTF’yi Türk merkezleri tarafından finanse edilen, kasten Almanya’da faaliyet gösteren bir dernek olmakla itham etmiş, ABTTF’nin maksatlı bir biçimde yaptığı açıklamalarla Stilyanidis ile kişisel olarak uğraştığını iddia etmişti. Stilyanidis, ABTTF’nin kasıtlı olarak Almanya merkezli bir kuruluş olduğunu iddia ederek ABTTF’nin merkezinin Yunanistan’da olması halinde ABTTF’nin hitap şekli ve eylemleriyle Yunanistan devletinin anayasası ve Yunan yasalarıyla doğrudan çatışmaya gireceği iddiasında bulunmuştu.

ABTTF tarafından gönderilen ihtarnamelerde, Stilyanidis’in Militaire’e verdiği röportajda ABTTF hakkında gerçek dışı ve iftira niteliğinde ifadeler kullandığı ve söz konusu suçlamaların gerçeği yansıtmadığını belirtildi. İhtarnamede, ABTTF’nin, isimlerinde “Türk” kelimesini taşıyan derneklerin yasaklanmasını takip eden süreçte yaşanan 29 Ocak 1988 olaylarının hemen ardından Şubat 1988’de Batı Trakya’dan yurt dışına göç eden Yunan vatandaşları tarafından Almanya’da kurulmuş yedi derneğin bir çatı altında buluşup toplumun sorunlarını duyurmak için kurulduğu dile getirildi. ABTTF’nin Yunanistan’da kurulmuş olması halinde tabi olacağı yasal kısıtlamalardan kaçınmak için kasıtlı olarak Almanya’da değil, daimi ikamet yeri olduğu için Almanya’da kurulduğu kaydedildi.

ABTTF, eylemlerinin tamamen yasal olmakla birlikte, uluslararası hukuka dayandığını ve hiçbir şekilde Yunan Devleti’nin anayasasına aykırılık amacı gütmediğini ifade ederek, aksine bir dostluk köprüsü, bir uzlaşma forumu, fanatizm ve hoşgörüsüzlüğe karşı güçlü bir siper olduğunu belirterek, Stilyanidis’in ilk ağızdan yanlış ve iftira ile iddia ettiğinin aksine Federasyon’un çabalarının bölge halkının sakin ve barışçıl bir arada yaşamasını hedeflediğini aktardı.

ABTTF’nin, Stilyanidis’i şahsen hedef alarak onunla uğraşmasının söz konusu olamayacağının altını çizilerek, federasyonun Türk toplumunun hak ve çıkarlarını gözeterek toplumu hedef gösteren açıklamalara karşı doğal olarak tepki gösterdiği kaydedildi.

İhtarnameyi Stilyanidis ve adı geçen üç kuruluşa gönderen ABTTF, Stilyanidis’in ABTTF’ye yönelik ithamda bulunduğu röportaja ait görsel-işitsel materyalin geri çekilmesini ve ABTTF’ye doğrudan veya dolaylı olarak hakarete atıfta bulunan herhangi bir ifadenin internet sayfalarından kaldırılmasını istedi. ABTTF, ihtarname gönderdiği basın-yayın kuruluşlarından gerçeği bir basın açıklaması veya başka herhangi bir uygun şekilde kamuya açık hale getirmesini isteyerek, gelecekte bu veya benzeri durumları herhangi bir şekilde tekrarlamaktan kaçınmalarını istedi.


Haberler


Dendias’ın Ankara ziyaretine bir günlük rötar

Batı Trakya’da vakalarda artış!

Çalikidis’den Ramazan mesajı

Millet Gazetesi’ne 50 bin euroluk tazminat davası

ABD'de Johnson and Johnson aşısı kullanımının durdurulması önerildi

Stilyanidis’in ‘Uluslararası Ortodoksluk Merkezi’ önerisine karşı çıkıyor

Türkiye ile Libya arasında 5 anlaşma imzalandı

Rapid test sonuçları belli oldu

EMA tarafından onaylanmayan aşıların kabulü üye ülkelere bağlı

Büyükelçisi Hami Aksoy güven mektubunu sundu

Yunanlılar alışverişe hazır, tatile değil

Dendias Ankara ziyareti öncesinde Başbakan ve ABD Büyükelçisiyle görüştü