Anasayfa

07-04-2021
“Gemileri çıkarmak için üç kez düşünecekler”
Eski Dışişleri Bakanı ve Trakya Kalkınma Komisyonu Başkanı Dora Bakoyanni, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in Ankara ziyaretini devlet televizyonuna değerlendirdi. Avrupa Birliği yönetiminin Türkiye’ye karşı ilk kez açık bir şekilde konuştuğunu savunan Bakoyanni, “Türkiye için şartlar değişti. Bundan sonra gemileri çıkarmadan önce üç kez düşünecektir.” dedi.
7 Nisan 2021 Çarşamba

AB yönetiminin Ankara ziyaretinden memnuniyetini dile getiren Bakoyanni, “Avrupalılar Ankara’ya gitti ve ilk kez ağızlarını açıp çok belirli şeyler söylediler. Buna bugüne kadar pek alışık değiliz. Borell ziyaretinde olduğu gibi. Bu kez Kıbrıs, Yunanistan, göçmen sorunu, insan hakları gibi konularda çok net şeyler söylendi. Amerikan dış politikasıyla aynı çizgide oldukları ifade edildi.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son 19 yılın en zor sürecini yaşadığına inandığını kaydeden Bakoyanni, “Bir koltuğa iki karpuz almaya çalışıyor. Rusları ve Amerikanları. Bunu kimse kabul edemez. Öte yandan AB ortada yer alıyor ve kendi şartlarını ortaya koyuyor. Aynı zamanda Türkiye’nin içinde de istikrarsızlık var.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Miçotakis’in Libya ziyaretini de değerlendiren Bakoyanni, Libya ile yeni bir dönemi başlatmak istediklerini dile getirerek, Türk askeri güçlerinin ülkeden ayrılması şartıyla her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi. Bakoyanni aynı zamanda Libya ile Türkiye arasındaki deniz anlaşmasının da iptal edilmesi gerektiğini iddia etti. Libyalıların verdiği cevabın beklediklerinden daha iyi olduğunu belirten Bakoyanni, Libya ile Yunanistan arasında deniz alanlarının sınırlandırılması için komisyon oluşturulmasını kabul ettiklerini dile getirdi.

Haberler


Dendias’ın Ankara ziyaretine bir günlük rötar

Batı Trakya’da vakalarda artış!

Çalikidis’den Ramazan mesajı

Millet Gazetesi’ne 50 bin euroluk tazminat davası

ABD'de Johnson and Johnson aşısı kullanımının durdurulması önerildi

Stilyanidis’in ‘Uluslararası Ortodoksluk Merkezi’ önerisine karşı çıkıyor

Türkiye ile Libya arasında 5 anlaşma imzalandı

Rapid test sonuçları belli oldu

EMA tarafından onaylanmayan aşıların kabulü üye ülkelere bağlı

Büyükelçisi Hami Aksoy güven mektubunu sundu

Yunanlılar alışverişe hazır, tatile değil

Dendias Ankara ziyareti öncesinde Başbakan ve ABD Büyükelçisiyle görüştü