Anasayfa

30-04-2021
ABTTF: “Yunan makamları Batı Trakya Türk toplumuna ayrımcılıkta sınır tanımıyor!”
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya’daki azınlık ortaokul – liselerinde görevli Türk azınlık üyesi öğretmenlerin, eğitimcilere verilen Kovid -19 aşı randevu sisteminin dışında tutulmalarını eleştirdi. ABTTF’nin açıklamasında, olayı basit bir bürokratik ihmalkarlıkla açıklamanın mümkün olmadığı vurgulandı.
30 Nisan 2021 Cuma
ABTTF’den yapılan açıklamada şöyle denildi: “Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumu mensubu öğretmenler okulların açılması öncesinde Kovid-19 aşı listesine alınmadı. Gündem ve Birlik gazetelerinin haberine göre Gümülcine ve İskeçe’deki iki Türk azınlık ortaokulu-lisesinde görev yapan Türk öğretmenler yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Yunanistan Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu olarak aşılanması kararlaştırılan eğitimciler arasına dahil edilmedi. İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi ile Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokulu-Lisesi’nde görevli Türk öğretmenlere eğitimcilerin aşı randevusu aldığı çevrim içi platformdan randevu verilmediği belirtildi.”

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Gümülcine ve İskeçe’deki iki Türk azınlık ortaokulu-lisesinde görev yapan Yunan öğretmenler aşı randevusunu hemen alabilirken Türk öğretmenlere aşı randevusu verilmemesi açık bir ayrımcılıktır. Eğitim Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı’na sunduğu ve ülkedeki tüm eğitimcilerin bilgilerini içeren listede bu okullarımızda görev yapan Türk öğretmenlerin isimlerine yer verilmemesini basit bir bürokratik ihmalkarlıkla açıklamak mümkün değildir. Salgın döneminde öğretmenlerin ve öğrencilerin sağlığı söz konusudur. Ülkemiz makamları bu sorunu derhal çözüme kavuşturmalı, iki okulumuzda görev yapan öğretmenlerimiz de bir an önce aşılarını yaptırabilmelidir.” dedi.

Haberler


Kıran İdadiye Azınlık İlkokulu ve Dr. Sadık Ahmet’in kabrini ziyaret etti

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran’ın Batı Trakya ziyareti devam ediyor

Sağlık çalışanlarının sadece yüzde 62,5’i aşılandı

30-44 yaş grubu da tüm şirketlerin aşılarını yapabilecek

Önder Mümin koronavirüs aşısını yaptırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle iftar programında buluştu

Kıran azınlık temsilcileriyle iftarda bir araya geldi

Yavuz Selim Kıran: 'Azınlığın haklarının çiğnenmesine seyirci kalamayız'

Batı Trakya’da 47 vaka

Kıran, Türk azınlık temsilcileriyle görüştü

Gümülcine Hastanesinde Johnson and Johnson aşılarına başlandı

Asafoğlu, EFA’nın tarım etkinliğine katıldı