Anasayfa

03-05-2021
Osmangazi Belediyesi’nden Bulgaristan Türklerine ‘Kardeşlik Sofrası’
Bursa’nın Osmangazi Belediyesi, Bulgaristan’ın çeşitli bölgelerinde düzenlediği iftar programı kapsamında Draginovo (Kuruova) köyünde bin kişiye iftar verdi.
3 Mayıs 2021 Pazartesi


"Kardeşlik Sofrası" olarak adlandırılan iftara katılan ve aslen Batı Trakyalı olan Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AA muhabirine, "Bursamız Bulgaristan’dan gelen çok sayıda insanımızın yaşadığı bir şehir. Bizler de bu ramazan ayında oradaki hemşerilerimin, buradan oraya gidenlerin katkılarıyla Bulgaristan’da değişik köylerde değişik şehirlerde iftar organize ediyoruz." dedi.

Kovid-19 salgınının birçok şeyi kısıtladığını ancak diğer yandan insanları yeniden birleştirdiğini dile getiren Dündar, iftar programlarını Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Loveç, Omurtag bölgelerinden sonra Kırcaali bölgesinde de sürdüreceklerini aktardı.

Törende konuşan Pazarcık Bölge Müftüsü Salih Halil, iftarda Türkiye Cumhuriyeti temsilcilerini görmekten memnuniyet duyduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"İnsanlığın geçtiği bu zor günlerde bile bizleri yalnız bırakmadınız. Türkiye içinde ve dışında çeşitli yardım kuruluşların vasıtasıyla bizlere bölgemize ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere 400 gıda paketin ulaştırılmasını sağladınız. Sizlere teşekkür ediyoruz. İleride bu tür yardımların artarak devam edeceğinden hiç kuşkum yok. Ancak şunu bilmenizi istirham ediyorum. Sizin aramızda bulunmanız, yanımızda durmanız her türlü yardımdan kıymetlidir."

7 BİN YARDIM PAKETİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI
Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik, bu ramazanda TİKA’nın desteği ile 100 bin euro değerinde 7 bin yardım paketinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını açıkladı.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök de özellikle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ile geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da kapsamlı bir yardım kampanyası düzenlendiğini anlattı.

Kuruova’daki iftara katılan Sekizkök, şöyle konuştu: "Şu anda Pazarcık bölgesinde 400 ramazan kolisinin dağıtımına TİKA ile beraber başladık. Burada da yaklaşık 200 kadar kolimiz var iftar saatleri ve sonrasında, dağıtımımızı yapacağız. İşte bu arkada gördüğünüz manzara, bu güzel iftar sofrası Türkiye ile Bulgaristan arasındaki insani bağların da en güzel sembolü. Hiçbir zaman ne onlar bizi bırakıyorlar ne de biz soydaşlarımızı bırakıyoruz. Her zaman bir aradayız, hep beraberiz."

Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci de kendi doğum yeri olan Kuruova’daki etkinlikten mutluluk duyduğunu belirterek, "Ben emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Elbette ki iftar herkesi bir araya getirir. İnanıyoruz ki Cenab-ı Hak bizden razı olur ve herkes mutlu olur." diye konuştu.


Haberler


Kıran İdadiye Azınlık İlkokulu ve Dr. Sadık Ahmet’in kabrini ziyaret etti

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran’ın Batı Trakya ziyareti devam ediyor

Sağlık çalışanlarının sadece yüzde 62,5’i aşılandı

30-44 yaş grubu da tüm şirketlerin aşılarını yapabilecek

Önder Mümin koronavirüs aşısını yaptırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle iftar programında buluştu

Kıran azınlık temsilcileriyle iftarda bir araya geldi

Yavuz Selim Kıran: 'Azınlığın haklarının çiğnenmesine seyirci kalamayız'

Batı Trakya’da 47 vaka

Kıran, Türk azınlık temsilcileriyle görüştü

Gümülcine Hastanesinde Johnson and Johnson aşılarına başlandı

Asafoğlu, EFA’nın tarım etkinliğine katıldı