Anasayfa

09-06-2021
T.C. vatandaşlarının Yunanistan’a girişiyle ilgili son durum
Milletvekili İlhan Ahmet, konuyu meclis gündemine getirdi.
9 Haziran 2021 Çarşamba

Rodop KİNAL Milletvekili İlhan Ahmet, T.C. vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yasağının bir an önce kaldırılması çağrısında bulundu.

İlhan Ahmet, Dijital Enformasyon Bakanlığı tarafından meclis genel kuruluna sunulan AB Kovid-19 aşı belgesi uygulamasıyla ilgili kanun hakkında Değişim Hareketi (KİNAL) adına söz aldı. Meclis genel kuruluna Webex aracılığı ile katılan milletvekili, T.C. vatandaşları için Yunanistan'a giriş yasağının kaldırılması çağrısında bulundu. İki ülke dışişleri bakanları Dendias ve Çavuşoğlu'nun, aşı belgelerinin karşılıklı tanınması hakkında vardıkları ikili mutabakatı hatırlatan İlhan Ahmet, söz konusu anlaşma gereği giriş izni uygulamasının derhal hayata geçirilmesini istedi.

İlhan Ahmet, T.C. vatandaşlarına hala giriş izni verilmemesinin, bölge ve ülke turizmi açısından büyük kayıp olduğunun altını çizdi.

T.C. ATİNA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN DUYURU
Bu arada, Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabından “Yunanistan’ın uyguladığı uluslararası seyahat kısıtlamaları” başlıklı 8 Haziran tarihli duyuruda, iki ülke arasında seyahat konusunda ilke mutabakatına varıldığı, ancak söz konusu kararın uygulanmasına yönelik teknik çalışmaların henüz tamamlanmadığı bildirildi.

T.C. vatandaşlarına yönelik yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Yunanistan ülkemize yönelik seyahat yasaklarını son olarak 14 Haziran 2021 tarihine kadar uzatmıştır. Bu çerçevede, 20 Mart 2020 tarihinden itibaren İpsala – Kipi hudut kapısı vatandaşlarımızın geçişine kapalıdır. Keza, Ülkemiz limanları ile Ege adaları arasında tarifeli deniz seferleri yapılamamaktadır.

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun, 31 Mayıs 2021 tarihinde Atina’ya gerçekleştirmiş olduğu ziyaret sırasında, KOVID-19’a karşı aşılanmış veya son 72 saat içinde gerçekleştirilmiş PCR test sonucu negatif olan kişilerin iki ülke arasında seyahatine imkan verilmesi konusunda ilke mutabakatına varılmıştır. Sözkonusu kararın uygulanmasına yönelik teknik çalışmalar devam etmekte olup, henüz tamamlanmamıştır.

Bu çerçevede, zorunlu ve istisnai koşullar haricinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yapması mümkün değildir.”

Haberler


Bulgaristan ile işbirliği imkanları değerlendirildi

35 sığınmacı Türk karasularına itildi

NATO liderleri gelecekteki yol haritasını çizmek için toplanacak

Dedeağaç’ta Yunan – ABD – İngiliz ortak eğitim tatbikatı

Pazartesi rapid – test yapılmayacak

İTB: “Yunanistan’dan uluslararası hukuka saygı göstermesini ve AİHM kararlarını uygulamasını bekliyoruz”

Batı Trakya’da 4 vaka

Başkonsolos Ömeroğlu, Eşekçili köyünü ziyaret etti

Atina’da Miçotakis – Barzani görüşmesi

Οι Διαχειριστικές Επιτροπές των Βακουφίων γίνονται γραφεία κηδειών;

Miçotakis: “Pozitif gündeme açığız”

Aşılardan sonra Avrupa uçuyor!