Anasayfa

11-06-2021
‘Vakıfları cenaze işleri bürosu yapacağınıza seçimleri yaptırın’
Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, azınlığın önerdiği şekilde vakıf seçimi yapılmasını, vakıfların vergi borçlarının silinmesini ve bu alanda devlet müdahalesine son verilmesini istedi.
11 Haziran 2021 Cuma

“İNANILIR GİBİ DEĞİL, BU DERECE DEVLET MÜDAHALESİ OLAMAZ”

Konuşmasında, “Trakya’da ve hatta Yunanistan genelinde Müslümanlar için cenaze hizmetleri şirketleri mi yok? Yeni Demokrasi hükümeti, ‘cenaze hizmeti’ adı altında azınlık vakıflarına doğrudan müdahalede bulunarak nasıl bir siyasi amaç peşinde?” diye soran milletvekili Ahmet, şöyle devam etti: “Söz konusu olan 7. madde ile hükümet bir ilke imza atıyor ve dini bir müessese olan Azınlık vakıflarını, cenaze hizmetleri merkezi olarak ticari bir işletmeye dönüştürüyor. Peki ne diyor bu 7. madde? Trakya’daki azınlık vakıfları idare heyetlerinin, bir cenaze taşıma aracı satın alarak cenaze hizmetleri sunan işletmeye dönüşebileceğini söylüyor. İlaveten, alınacak ortak bakanlık kararı ile cenaze defin işlemi tavan fiyatı belirleme yetkisinin de vakıflara verilmesini öngörüyor.

İnanılır gibi değil! Bu derece devlet müdahalesi olamaz, bu duruma karşı ne yapacaksınız sayın bakan? Ayrıca, bir de haksız rekabet durumu var. Trakya’da cenaze hizmetleri şirketleri yok mu? Var. Hatta Yunanistan genelinde cenaze hizmetleri şirketleri yok mu? Var. Bugüne kadar bu cenaze hizmetleri şirketleri gerek ülke genelinde gerekse Trakya’da, mülteci olsun Azınlık mensubu olsun tüm Müslümanların defin işlemlerini yapmıyor mu? Yapıyor.

Hal böyleyken, hükümetin Trakya’daki Müslümanlara sözüm ona hizmet imkânı getirmek için azınlık vakıflarına bu şekilde müdahalede bulunmasındaki amaç nedir? Hükümet neden, dini bir müessese olan vakıfları, ticari bir işletmeye dönüştürme gereği duymaktadır? Bu akıl almaz bir girişim. Siyasi bir gaye taşıdığı muhakkak olan bu girişimin ardında ne sakladıklarını, sayın bakanın çıkıp açıklamasını istiyoruz!”

“VAKIFLARI CENAZE HİZMETİ BÜROSU YAPACAĞINIZA AZINLIĞIN ÖNERDİĞİ ŞEKİLDE SEÇİMLERİ YAPIN”

Değişim Hareketi (KİNAL) Partisi olarak bu haliyle 7. maddeyle ilgili değişikliğin tamamına red oyu vereceklerini söyleyen İlhan AHMET, Yeni Demokrasi hükümetini Azınlık vakıflarıyla ilgili tutumu nedeniyle ağır şekilde eleştirdi. Kendisinin de Yeni Demokrasi milletvekili olduğu 2007 yılında yine dönemin iktidar partisi olan Yeni Demokrasi tarafından yürürlüğe konulan vakıflar yasasının 13 yıldır uygulanmadığına dikkati çeken İlhan Ahmet, silinme sözü verilen ancak bugün itibarıyla 3.5 milyon Euro’ya ulaşan vergi borçlarını hatırlattı. Milletvekili şöyle konuştu;

“Vakıflar yasası, 2007 yılında Yeni Demokrasi’nin yine iktidarda olduğu bir dönemde yürürlüğe girdi ve ne tesadüftür ki ben de o dönem iktidar milletvekili olarak orada idim. Üzerinden 13 yıl geçti, fakat bu yasa hala uygulanmıyor ve vakıf idare heyetleri seçimleri gerçekleştirilmiyor. Peki ama neden? Soruyorum, 13 yıldır bu yasanın uygulanmama sebebi nedir?

Diğer yandan, silinme sözü verilen vakıf borçlarını hatırlatmak istiyorum. Devletin dine müdahalesini görmeniz açısından bir örnek daha. Yine Yeni Demokrasi iktidarı döneminde, 2007’de 3554 sayılı kanun ile vakıfların devlete olan 5 milyon Euro borcu silinmiş, ayrıca söz konusu kanunun 7. maddesinde tüm diğer borçların silinmesinin de önü açılmıştı. Ancak aradan geçen 13 yılda, vakıf yönetiminin silinmeyen diğer borçları bugün itibarıyla yine birikerek 3,5 milyon Euro’ya ulaşmıştır.

Vakıf idare heyetleri sizden bir önceki iktidarınız döneminde çıkarttığınız yasanın ilgili maddesini uygulamanızı beklerken, siz mevcut iktidarınız döneminde yeni bir madde ile üstelik ihtiyaç olmadığı halde ticarethane düzenlemesi yapıyorsunuz. Soruyorum, Yunanistan genelinde herhangi dini bir müessesede bunun örneği var mıdır? Neyi amaçladığınızı bilmiyorum ama belli ki azınlığın dini müesseseleri üzerinden bir amaç güdüyorsunuz.”

Konuşmasını, “Meclis kürsüsünden bir kez daha vakıflar konusunda azınlığın hassasiyetlerini ve taleplerini dikkatinize sunuyorum, azınlık vakıf idarelerini cenaze hizmetleri merkezi yapacağınıza, azınlığın önerdiği şekilde seçim yapın, borçları silin ve devlet müdahalesine son verin! ” sözleriyle tamamlayan milletvekili İlhan Ahmet, “Bir kez daha yineliyorum, bu borçları silin, vakıflarda azınlık ile diyalog neticesinde belirlenecek şekilde seçim yapın ve cenaze hizmetleri işini de özel sektöre bırakın!” çağrı yaptı.

Haberler


Bulgaristan ile işbirliği imkanları değerlendirildi

35 sığınmacı Türk karasularına itildi

NATO liderleri gelecekteki yol haritasını çizmek için toplanacak

Dedeağaç’ta Yunan – ABD – İngiliz ortak eğitim tatbikatı

Pazartesi rapid – test yapılmayacak

İTB: “Yunanistan’dan uluslararası hukuka saygı göstermesini ve AİHM kararlarını uygulamasını bekliyoruz”

Batı Trakya’da 4 vaka

Başkonsolos Ömeroğlu, Eşekçili köyünü ziyaret etti

Atina’da Miçotakis – Barzani görüşmesi

Οι Διαχειριστικές Επιτροπές των Βακουφίων γίνονται γραφεία κηδειών;

Miçotakis: “Pozitif gündeme açığız”

Aşılardan sonra Avrupa uçuyor!