Anasayfa

13-09-2021
Aşı olmayanlar için yeni dönem
Aşı olmayanlar için bugünden itibaren (13 Eylül Pazartesi) yeni önlemler yürürlüğe giriyor.
13 Eylül 2021 Pazartesi

Kovid-19 salgınında kamu sağlığını korumak amacıyla aşı olmayanlara yönelik önlemler bugünden itibaren uygulamaya konuluyor. Yeni önlemler, aşı olmayanların günlük hayatını epey bir zorlayacağa benziyor.

ÖZEL VE KAMU SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLAR
Özel ya da kamu sektörü çalışanlarının, masraflarını kendileri karşılamak koşuluyla haftada bir radip test ya da PCR testi yaptırmaları gerekiyor.

Çalışanların her hafta “gov.gr”da güncellenecek olan test sonuçlarının, işveren tarafından “covid free app” uygulamasıyla kontrol edilmesi zorunlu.

Aşı olmayan eğitimciler, restoran – kafe, televizyon, sinema, tiyatro ve dans gibi yapım sektörü ile turizm sektöründe çalışanların ise haftada iki kez test yaptırması gerekiyor. Bu grupta yer alan çalışanlar da özel merkezlerde ücretlerini kendileri karşılamaları koşuluyla testleri yaptıracaklar.

12 yaş ve üzerindeki vatandaşlar, mahkeme, tapu dairesi, kadastro gibi devlet kurumlarına aşı veya hastalığı geçirdiklerine ilişkin belge ya da son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi ya da son 48 saat içerisinde yapılmış negatif rapid test sonucu ile girebilecekler. 5 ile 11 yaş arasında olanların söz konusu kurumlara girebilmeleri için son 24 saat içinde yapılmış self test beyanı gerekiyor.

AŞI OLMAYAN ÖĞRENCİLER
Kovid-19’a karşı aşı olmayan öğrenciler ise haftada iki kez self test yapmak zorundalar. Devlet tarafından ücretsiz olarak temin edilecek söz konusu testlerin sonuçları selftesting.gov.gr adresine beyan edilecek.

Üniversite öğrencileri ise masrafını kendileri karşılamak koşuluyla hafta iki kez rapid test yaptıracaklar.

SEYAHATLERDE NE GEÇERLİ?
Yetişkinler ve 12-17 yaş grubunda yer alanların toplu taşıma araçlarıyla seyahat edebilmeleri için son 48 saat içerisinde gerçekleşmiş negatif rapid test ya da son 72 saat içerisinde gerçekleşmiş negatif PCR testi sonucu ibraz etmeleri gerekiyor. Rapid testler sadece özel teşhis merkezlerinde, 10 euro karşılığında yapılacak. 4-11 yaş grubunda yer alanların ise yolculuktan 24 saat önce self test yapması gerekiyor.

HASTANELER, MUAYENEHALENELER, BAKIM EVLERİ
Aşı olmadıkları için hastane, klinik, muayenehane, teşhis merkezleri ve yaşlı bakım evlerindeki işlerinden uzaklaştırılanlar ve bu süre içerisinde hastalığa yakalananlar için ise şunlar geçerli olacak:

PCR testi kamuya ait sağlık birimlerinde yaptırılacak. Eğer ilk test özel bir sağlık kurumunda gerçekleştirilmişse, 24 saat içerisinde bir devlet hastanesinde teyid edilmesi gerekiyor. Bu gibi durumlarda önceden alınmış numuneler kabul edilmeyecek; ayrıca numune alma, kamuya ait bir sağlık biriminde numune alma yetkisine sahip birden fazla kişinin huzurunda olacak.

Aşıları tam olan ya da son altı ayda koronavirüs geçirenlerin de kamu veya özel sağlık kuruluşlarına refakatçi olarak girmeleri için son 48 saat içerisinde yapılmış rapid test sonucu ibraz etmeleri gerekiyor.

Aşı olmayanların ise sağlık birimlerine girmeleri için son 48 saat içerisinde PCR testi yaptırmaları şart.

KAPALI ALANLARA GİRİŞ
Kapalı restoran, kafe ve tüm eğlence merkezlerine sadece aşılı olanlar ve son altı ayda hastalığı geçirmiş olanlar alınacak. Aşı ya da hastalık belgeleri söz konusu yerlere girişte kontrol edilecek.

Aynı uygulama stadlara girişte de söz konusu.

ARKELOJİK ALANLAR VE MÜZELER
Kapalı veya açık arkeolojik alan ve müzelere aşı ve hastalık belgesi olanlarla, son 48 saatte yapılmış negatif rapid test sonucu olanlar alınacak. 5-11 yaş grubu için de self test isteniyor.

SPOR SALONLARI
Aşı olmayanlar spor salonlarını kullanabilmek için haftada bir PCR ya da rapid test yaptırmak zorundalar.

KAPALI ALANLARDA MASKE ZORUNLU
Aşı olanlar ve aşı olmayanlar için tüm kapalı mekanlarda maske takmak zorunlu. Kalabalık olan tüm açık alanlarda da maske takma zorunluluğu bulunuyor.

Haberler


Milletvekili İlhan Ahmet, BAKEŞ’i ziyaret etti

Hemetli bölgesinde vatandaşlar evlerinde aşılandılar

İskeçe’deki vakalarda ciddi artış!

ABTTF’den cuma namazı kararına tepki

KİNAL’da başkanlık seçimi aralık ayında

Kozlukebir belediyesinden led ışık sözleşmesi

Batı Trakya’da aşılarda son durum

Gümülcine’deki Pontuslu Rumlar: 'Evlerimizi Türklere satıp kaçacağız'

Yunanistan ile Fransa arasında savunma anlaşması imzalandı

Örgütlenme özgürlüğü ve eğitim sorunlarını anlattılar

Miçotakis: ‘Türkiye ile bir silahlanma yarışına girme niyetim hiç yok’

Özgür Ferhat: ‘Edip Akbayram konseri için en uygun yer Yassıköy’dü’