Anasayfa

14-09-2021
‘Azınlık okullarının kapatılması anlaşmalara aykırıdır’
Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, yeni eğitim ve öğretim yılı sebebiyle bir basın toplantısı düzenledi.
14 Eylül 2021 Salı

Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde 13 Eylül Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında Ahmet Kara’ya Asbaşkan Halil Mustafa ve Genel Sekreter Mustafa Mustafa da eşlik etti.

Encümenler Birliği’nin 2010 yılında kurulduğunu hatırlatan Ahmet Kara, yönetim olarak amaçlarının derneğin kurumsal bir yapıya sahip olmasını sağlamak olduğunu söyledi. “Bugün hala telefonla ulaşamadığınız encümenlerimiz var. Bu sorunları aştığımız taktirde encümenlerden bilgi alarak sorunları iyi bir şekilde yerinde tespit edip müdahale etme şansımız olacaktır.” diyen Ahmet Kara, bir diğer önemli konunun da encümenleri görev ve yetkileri konusunda bilgilendirmek olduğunu ve bu konuda çalışmalar yapacaklarını belirtti.

“AZINLIK OKULLARININ KAPATILMASI ANLAŞMALARA AYKIRIDIR”
Kapatılan azınlık okullarıyla ilgili de konuşan Ahmet Kara, “Azınlık okullarının kapatılması ikili anlaşmalara tamamen aykırıdır. Bu kararların tartışılacak bir yanı yoktur. Bunun iyi niyetli bir davranış olmadığını ifade etmek istiyoruz. 695 sayılı yasa, azınlık eğitimini baltalamaya yönelik bir hükümdür. İlgili hükme göre okullara öğretmenler tayin edilmektedir. Bu ikili anlaşmalara aykırıdır.” ifadelerini kullandı.

Dernek yönetimi olarak öncelikli amaçlarının görevde oldukları süre boyunca hiçbir azınlık okulunun kapatılmamasını sağlamak olduğunu belirten Kara, “Bizler bunun mücadelesini vereceğiz. Yunanistan Anayasası’nın 28. maddesi çok net bir şekilde uluslararası anlaşmaların, yasaların üzerinde olduğunu belirtmiştir. Dolayısıyla siz, herhangi bir yasa ile imzalanmış olan herhangi bir ikili anlaşmayı, bir şekilde ortadan kaldırma şansına sahip değilsiniz, hakkına da sahip değilsiniz. Bizler bu konuların üzerine gitmeye devam edeceğiz. Bütün azınlık okullarında encümen heyetleri Türkçe müfredatında, istediği öğretmen ile, istediği sözleşmeyi yapma hakkına sahiptir. Bu Lozan Antlaşması’nda da böyledir, ikili anlaşmalarda da böyledir. 1970’lı yıllarının ortalarına kadar da bu şekilde uygulanmıştır” dedi.

“İYİ NİYETLİ OLMAYAN BİR İDARE İLE KARŞIYAYIZ”
Doğu Makedonya - Trakya Eyalet Eğitim Müdürü Konstandinos Bandikos ile Eyalet Azınlık Eğitim Sorumlusu Vasilis Simeonidis’in basın toplantısı hakkında da açıklamalarda bulunan Ahmet Kara, “Bölge eğitim müdürünün böyle bir basın toplantısı yapma ihtiyacı hissetmesi bile aslında suçluluk duygusunun bir tezahürüdür. Burada açık ve net bir şekilde kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar. Bizim çok net bir iddiamız var; Bizim azınlık okullarımızı, devlet okulları ile bir tutamazsınız, kafanıza göre kapatamazsınız. Çünkü azınlık okullarının kapanışı da, belli işleyişi de belli. Dolayısıyla siz bu insanlarla diyaloğa dahi girmeden okulları kapatmaya giderseniz tamamen hukuka aykırı davranmış olursunuz. Bizler iyi niyetli olmayan bir idare ile karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı.

Haberler


Hemetli bölgesinde vatandaşlar evlerinde aşılandılar

İskeçe’deki vakalarda ciddi artış!

ABTTF’den cuma namazı kararına tepki

KİNAL’da başkanlık seçimi aralık ayında

Kozlukebir belediyesinden led ışık sözleşmesi

Batı Trakya’da aşılarda son durum

Gümülcine’deki Pontuslu Rumlar: 'Evlerimizi Türklere satıp kaçacağız'

Yunanistan ile Fransa arasında savunma anlaşması imzalandı

Örgütlenme özgürlüğü ve eğitim sorunlarını anlattılar

Miçotakis: ‘Türkiye ile bir silahlanma yarışına girme niyetim hiç yok’

Özgür Ferhat: ‘Edip Akbayram konseri için en uygun yer Yassıköy’dü’

‘60 bin Batı Trakya Türkünün vatandaşlığı iade edilsin’