Anasayfa

28-09-2021
ABTTF’den cuma namazı kararına tepki
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Eyalet Eğitim Müdürü Konstandinos Bandikos'un Rodop ilindeki azınlık okullarına gönderdiği genelgenin iyi niyetten uzak olduğunu belirtti.
28 Eylül 2021 Salı

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Eyalet Eğitim Müdürü Konstandinos Bandikos'un Rodop ilindeki azınlık okullarına gönderdiği genelgenin iyi niyetten uzak olduğunu belirtti.

ABTTF’den yapılan yazılı açıklamada, “Batı Trakya Türk toplumu mensubu öğretmen ve öğrencilerin dini vecibelerini kesintisiz bir şekilde yerine getirmeleri kısıtlanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, “Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Eğitim Müdürlüğü’nün Batı Trakya Türk toplumuna ait okullara gönderdiği 17.09.2021 tarihli genelgenin iyi niyetli olduğunu söylemek mümkün değildir. Cuma günü Müslümanlar için kutsal kabul edilen ve toplu ibadet yapılan bir gündür. Ancak söz konusu genelge ile Türk okullarında yıllardır sorunsuz bir şekilde devam eden cuma günleri erken paydos uygulamasına son verilerek, Batı Trakya Türk toplumu mensubu öğretmen ve öğrencilerin dini vecibelerini kesintisiz bir şekilde yerine getirmeleri kısıtlanmaktadır. Yunan makamlarını Batı Trakya toplumunun dini açıdan kutsal günlerine saygı göstermeye ve iyi niyetten yoksun söz konusu genelgeyi derhal iptal etmeye çağırıyoruz.” dedi.
Haberler


Vaka sayısında endişe veren artış

Mahalleli belediyeden umursamazlığa son vermesini bekliyor

Gümülcine’de rapid testlere devam ediliyor

Ana muhalefet, iktidarın Kovid-19 politikasını eleştirdi

Yorgo Papandreu’dan adaylık sinyali

Bakoyanni kanser olduğunu açıkladı

Merkel 29 Ekim'de Atina’ya geliyor

Türeci ve Şahin Kathimerini’ye konuştu

55 yıl öncesine nostaljik yürüyüş

Batı Trakya Türk heyeti AGİT konferansına katıldı

'Türk azınlığının başındaki insanlara tehditler, hakaretler yapılıyor, mahkemelere sürülüyoruz'

Gümülcine’de 28 yaşında genç koronadan öldü