Anasayfa

11-10-2021
Aşılama oranının düşük olduğu bölgelerde evde aşılama uygulaması
Ülke genelindeki aşılanma oranının istenilen seviyeye ulaşmaması üzerine harekete geçildi.
11 Ekim 2021 Pazartesi

Ülke genelinde aşı oranının istenilen seviyeye ulaşmaması üzerine hükümet, özellikle aşılanma oranlarının düşük olduğu bölgelerde evden eve aşılama gerçekleştirecek. Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu’na (EODY) bağlı ekipler, aşılanma oranının en düşük seviyelerde olduğu Kilkis, Drama, İskeçe, Pella, Florina ve Serez illerindeki köylerde vatandaşlara Kovid -19 aşısı yapacak.

Yetkililer, özellikle aşılanma oranının düşük olduğu bölgelerde vatandaşlara aşı olma çağrısını yineledi. Yapılan açıklamada, aşılı vatandaşlara yönelik kapalı alanlarda önlemlerin kaldırıldığı hatırlatılarak, aşının pandemiyle mücadelede en önemli silah olduğu vurgulandı.

Yunanistan genelinde şu ana kadar nüfusun yüzde 62’sinin aşılandığı ifade edilerek, bu oranın artması gerektiği belirtildi. 80 yaş üstü vatandaşların dörtte birinin aşı olmadığına dikkat çekilerek, bu oranların Avrupa ortalamasının altında olduğu ifade edildi. İspanya ve Portekiz’de 80 yaş üzeri aşılama oranın yüzde yüz olduğu belirtilirken, İtalya’da bu oranın yüzde 97 olduğu hatırlatıldı.

Bilim insanları aşılı bir kişinin Kovid -19 virüsünden korunma oranının yüzde 90 olduğunu, Delta mutasyonundan ise yüzde 77 oranında korunduğunu kaydederken, aşılı olanların virüsü bulaştırma oranının da aşısız olanlara göre çok daha düşük olduğunu belirttiler.

Haberler


Vaka sayısında endişe veren artış

Mahalleli belediyeden umursamazlığa son vermesini bekliyor

Gümülcine’de rapid testlere devam ediliyor

Ana muhalefet, iktidarın Kovid-19 politikasını eleştirdi

Yorgo Papandreu’dan adaylık sinyali

Bakoyanni kanser olduğunu açıkladı

Merkel 29 Ekim'de Atina’ya geliyor

Türeci ve Şahin Kathimerini’ye konuştu

55 yıl öncesine nostaljik yürüyüş

Batı Trakya Türk heyeti AGİT konferansına katıldı

'Türk azınlığının başındaki insanlara tehditler, hakaretler yapılıyor, mahkemelere sürülüyoruz'

Gümülcine’de 28 yaşında genç koronadan öldü