Anasayfa

14-10-2021
Özgür Ferhat: ‘Hata tütünde mi, yoksa yanlış yapılan siyasette mi?’
SİRİZA Partisi Rodop İl Örgütü Başkan Vekili Özgür Ferhat, bölgedeki tütün üretimiyle ilgili bir makale kaleme aldı.
14 Ekim 2021 Perşembe

SİRİZA Partisi Rodop İl Örgütü Başkan Vekili Özgür Ferhat, bölgedeki tütün üretimiyle ilgili bir makale kaleme aldı.

Makalesinde bugüne kadar tütün üretimiyle ilgili olarak takip edilen politikaları eleştiren Özgür Ferhat, “Hata tütünde mi yoksa yanlış yapılan siyasette mi?” sorusunu gündeme getirdi. Ferhat, bölgenin yararı için gerekli siyasi inisiyatifleri alma zamanının geldiğini hatta geçmekte olduğunu vurguladı.

Özgür Ferhat’ın makalesi şöyle:

HATA TÜTÜNDE Mİ YOKSA YANLIŞ YAPILAN SİYASETTE Mİ?

Biyoteknoloji ve ilaç sanayi sektöründe bitkilere ve onlar üzerinden geliştirilen proteinlere ve diğer nanomaddelere dayanarak bir sürü salgın hastalığa karşı ilaç ve aşı patentlerinin keşfedilmesi ve toplu üretimin gerçekleşmesi sağlanıyor.

Bunlardan biri de 2 yıldır dünyayı esir alan Covid-19 için üretilmesi planlanan yeni aşı ve bu aşının ana maddesi biz Batı Trakyalıların çok iyi tanıdığımız bildiğimiz bir bitki.
O aşılarda kullanılacak bitki tütünden başkası değil.

Araştırma ve bilim tarafını geçiyorum, çünkü patentin hala başvuru düzeyinde olması, sadece 6 ülkede (ABD, İNGİLTERE, MEKSİKA, BREZİLYA, ARJANTİN ve KANADA’DA) 24.000 kişi üzerinde denenmiş olması ve faz 3 çalışmalarını gerçekleştirip onay beklediğini bildiğimizden yorum yapmak için henüz erken.

Asıl mesele Japonya-Kanada bandıralı Medicago firması bu aşıları tütünden üretecek olması.

Bizim tütüncümüzün de çok iyi tanıdığı bir şirket Philip Morris bu Medicago şirketinin 25% hisselerine sahip üstelikte ana araştırmacı ve yatırımcı firma olarak dünya devi GSK (GlaxoSmithKline) olarak geçmekte.

- Tüm bu gelişmeler oluyorken, bölgemizin ekonomisinin bel kemiğini oluşturan ve binlerce insanımıza on yıllarca iş ve aş veren TÜTÜN neden değersizleştirilip yok olmakta?

- Hala satış fiyatları ve stok değeri netleşmeyen bu ürünümüz gerçekten ihtiyaç dışı bir ürün mü yoksa sadece bölgemizde bu ürünü uçuracak ve hakettiği marka değeri-brand name'i kazandıracak, siyasi inisiyatif alacak, kalkınmayı ve üretimi global piyasalarda üst düzey boyutlara taşıyacak siyasete ve siyasetçilere mi ihtiyaç var?
- Üreticimiz mevcut
- İnsan gücümüz mevcu
- Arazi ve mikroiklim şartlarımız mevcut
- Üretim ve depolama tecrübemiz mevcut

Bunlara rağmen
- Ürünümüz Tütün 5 para etmez durumda
- Her yıl yüzlerce aile sektörden ve bölgeden uzaklaşmakta
- Azınlığa mâl olmuş, yüksek kullanım değerine sahip olan TÜTÜN yok olmakta.

Atalarımızın dediği gibi, ARTIK MASALA PARA YOK sözünden yola çıkarak bölgemizin yararı için gerekli siyasi inisiyatifleri alma zamanı geldi hatta geçmekte.

Elin Japonu – Kanadalısı bir kaç ayda 1 MİLYAR doz aşıyı bizim de ürettiğimiz tütünden piyasaya sürecekse, bahaneli siyaseti ve milleti kandırmayı bırakıp bir an önce gerçek hayata ve halkın refahına dönmemiz gerektiği görüşündeyim.

Tütün müdahale etmemizi gerektiren konulardan sadece bir tanesi. Tek tek tüm ilgili konuları ele alacağımız dan kimsenin şüphesi olmasın.Haberler


Vaka sayısında endişe veren artış

Mahalleli belediyeden umursamazlığa son vermesini bekliyor

Gümülcine’de rapid testlere devam ediliyor

Ana muhalefet, iktidarın Kovid-19 politikasını eleştirdi

Yorgo Papandreu’dan adaylık sinyali

Bakoyanni kanser olduğunu açıkladı

Merkel 29 Ekim'de Atina’ya geliyor

Türeci ve Şahin Kathimerini’ye konuştu

55 yıl öncesine nostaljik yürüyüş

Batı Trakya Türk heyeti AGİT konferansına katıldı

'Türk azınlığının başındaki insanlara tehditler, hakaretler yapılıyor, mahkemelere sürülüyoruz'

Gümülcine’de 28 yaşında genç koronadan öldü