Anasayfa

16-10-2021
Dendias: ‘Yunanistan’ın egemenliği tehdit altında’
ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile Yunanistan – ABD Savunma Anlaşmasını imzalayan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan’ın egemenliğinin tehdit altında olduğunu söyledi.
16 Ekim 2021 Cumartesi

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile Yunanistan – ABD Savunma Anlaşmasını imzalayan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan’ın egemenliğinin tehdit altında olduğunu söyledi.

Aylardır süren görüşmeler sonucunda Washington ile Atina arasında derinleşen askeri iş birliğine değinen Dendias, Yunanistan’ın egemenlik haklarını kullanması ihtimalinde savaş tehdidiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

ABD’li mevlidaşı Blinken ile iki ülke arasındaki savunma anlaşmasının imzalanması sırasında konuşan ve Yunanistan'ın bölgedeki rolünün önemli olduğunu dile getiren Dendias şöyle konuştu: "Sizler ülkemizdeki stratejik noktalara yatırım yapıyorsunuz. Yaşanan göç krizinden ve Doğu Akdeniz'deki gerilimden sonra geçen yıl bunun önemi daha da arttı. Bunun altını çizdiniz. ABD ve Yunanistan’ın kararlı olduğunu söylediniz. Burada tüm ülkelerin egemenliğini korumak için barışa yönelik tehlikeli eylemler de dahil. Doğu Akdeniz'de Yunanistan, bir savaş sebebiyle karşı karşıya. Bir savaş tehdidi söz konusu. Burada egemenlik haklarını kullanmasıyla durum savaşa gidebilir. Her gün de provokasyona maruz kaldığımızı belirtmeliyim. Yunanistan, diplomasi yoluyla sorunları çözmede kararlı. Uluslararası hukuka riayet etmede de kararlı."


Haberler


Batı Trakya’da 257 vaka

Yassıköy – Yalımlı yolu yenileniyor

Yunan sınır muhafızları sığınmacı sandıkları çevirmeni Türkiye'ye gönderdi

60 yaş üstü aşısızlara getirilen ceza randevu taleplerini artırdı

ABD, Yunanistan'daki askeri yatırımlarını artırıyor

Emfiecioglu Gümülcine’de partisini tanıttı

Bulgaristan hem aşı kartı, hem PCR uygulamasını kaldırdı

DEB Partisi ABD’li diplomatlarla görüştü

Türeci ve Şahin’den Omikron varyantı için ‘korku duymaya gerek yok’ mesajı

‘Cosi Fan Tutte’ Gümülcine’de

Özgür Ferhat’tan 100 euroluk para cezasına tepki

GTGB Yeni Nesil Kolu’ndan bilgi yarışması