Anasayfa

27-10-2021
Yunanistan Danıştayı’ndan kurbanlık kesimiyle ilgili önemli karar
Yunanistan Danıştay Mahkemesi, Müslüman ve Yahudi dinlerinin dini ibadet törenlerinde kurbanlıkların bayıltılmadan kesilmesini yasa dışı olarak ilan etti.
27 Ekim 2021 Çarşamba

Yunanistan Danıştay Mahkemesi, Müslüman ve Yahudi dinlerinin dini ibadet törenlerinde kurbanlıkların bayıltılmadan kesilmesini yasa dışı olarak ilan etti.

Danıştay, Müslüman ve Yahudi dinlerinin kutsal günlerinde kurbanlıkların bayıltılmadan kesilmesine imkan veren 2017 yılına ait ortak bakanlık kararını da iptal etti. Yunanistan Danıştayının kararına göre kurbanlıkların bayıltılmadan kesilmesi, Yunan ve AB mevzuatına aykırı olduğu kararlaştırıldı ve yasa dışı olarak ilan edildi.

Söz konusu karar, Yunanistan Hayvan Severler ve Çevre Federasyonu tarafından Danıştay’a başvurmasından sonra alındı. Federasyon yetkilileri, Müslüman ve Yahudilerin bayramlarında kurbanlıkların kesilmesiyle ilgili konulara ele alan düzenlemenin değiştirilmesini talep etmişti. Efthimios Andonopulos başkanlığında ve Hristina Sitara’nın raportörlüğünde karar alan Danıştay Dördüncü Dairesi, Yunanistan Hayvan Severler ve Çevre Federasyonu’nun talebini kabul ederek, kurbanlıkların kesilmesiyle ilgili eski düzenlemeyi iptal etti.


Haberler


Batı Trakya’da 257 vaka

Yassıköy – Yalımlı yolu yenileniyor

Yunan sınır muhafızları sığınmacı sandıkları çevirmeni Türkiye'ye gönderdi

60 yaş üstü aşısızlara getirilen ceza randevu taleplerini artırdı

ABD, Yunanistan'daki askeri yatırımlarını artırıyor

Emfiecioglu Gümülcine’de partisini tanıttı

Bulgaristan hem aşı kartı, hem PCR uygulamasını kaldırdı

DEB Partisi ABD’li diplomatlarla görüştü

Türeci ve Şahin’den Omikron varyantı için ‘korku duymaya gerek yok’ mesajı

‘Cosi Fan Tutte’ Gümülcine’de

Özgür Ferhat’tan 100 euroluk para cezasına tepki

GTGB Yeni Nesil Kolu’ndan bilgi yarışması