Anasayfa

24-11-2021
Azınlık okullarında Cuma günü programıyla ilgili mücadele devam ediyor
Batı Trakya’daki Türk Azınlığı okullarında öğrencilerin cuma namazına gitmesine imkan veren ve uzun yıllar uygulanan düzenlemenin değiştirilmesine karşı velilerin mücadele devam ediyor.
24 Kasım 2021 Çarşamba

Batı Trakya’daki Türk Azınlığı okullarında öğrencilerin cuma namazına gitmesine imkan veren ve uzun yıllar uygulanan düzenlemenin değiştirilmesine karşı velilerin mücadele devam ediyor. Batı Trakya genelinde birçok okulda veliler cuma günleri çocuklarını, paydos saatinden önce okuldan alıyor. Öğrenci velilerinin sessiz tepkisi cuma günü programının değiştirildiği günden bu yana devam ediyor.

Buna göre veliler, bu eğitim yılına kadar uygulanagelen cuma günü programına devam ediyor. Cuma namazı saatinden önce çocuklarını okuldan alan öğrenci velileri, yıllarca uygulanan programın değiştirilmesine tepkilerini bu şekilde gösteriyor.

Konuyla ilgili olarak GÜNDEM’e konuşan Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, ı olayı eğitim hakkına yapılan bir ihlal olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Kara şu ifadelere yer verdi: “Biz encümenlerle ilgili bilgilendirme toplantılarımızı İskeçe ve Rodop ilinde tamamladık. Biz olaya sadece cuma olayı olarak değil, eğitim hakkımıza yapılan ihlaller olarak yaklaşıyoruz. Kamuoyuna encümenlerle ilgili imza kampanyamızı açıkladık. Ayın sonunda bunun da tamamlanacağını tahmin ediyoruz. Ondan sonra da atacağımız adımlar var. Onları da zamanı gelince açıklayacağız.”

Haberler


Batı Trakya’da 257 vaka

Yassıköy – Yalımlı yolu yenileniyor

Yunan sınır muhafızları sığınmacı sandıkları çevirmeni Türkiye'ye gönderdi

60 yaş üstü aşısızlara getirilen ceza randevu taleplerini artırdı

ABD, Yunanistan'daki askeri yatırımlarını artırıyor

Emfiecioglu Gümülcine’de partisini tanıttı

Bulgaristan hem aşı kartı, hem PCR uygulamasını kaldırdı

DEB Partisi ABD’li diplomatlarla görüştü

Türeci ve Şahin’den Omikron varyantı için ‘korku duymaya gerek yok’ mesajı

‘Cosi Fan Tutte’ Gümülcine’de

Özgür Ferhat’tan 100 euroluk para cezasına tepki

GTGB Yeni Nesil Kolu’ndan bilgi yarışması