Anasayfa

25-11-2021
Aşı sertifikasının geçerlilik süresi ne olacak?
Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa Birliği aşı sertifikasının süresini, ikinci doz aşının alınmasından dokuz ay sonra sona ermesini önermesi bekleniyor.
25 Kasım 2021 Perşembe

Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa Birliği aşı sertifikasının süresini, ikinci doz aşının alınmasından dokuz ay sonra sona ermesini önermesi bekleniyor.

Bloomberg tarafından açıklanan taslak teklife göre, AB’ye seyahat edeceklerin ikinci dozdan dokuz ay sonra üçüncü doz aşıyı yaptırmış olmaları gerekiyor.

Komisyonun ayrıca, AB onaylı ilaçlarla aşı olan üçüncü ülke ziyaretçilerine AB üyelerinin sınırlarını açık tutmaya devam etmesini önermesi bekleniyor. 10 Ocak’tan itibaren ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış aşısı olan herkese sınırlarını yeniden açma çağrısında bulunacağı belirtiliyor.

Bu arada, artan vakalar nedeniyle AB’nin 1 Mart’tan itibaren “beyaz liste” uygulamasına son vermesi ve AB ülkelerine sadece aşılı ve hastalığı geçirmiş kişilerin girişine izin vermesi bekleniyor.

Yeni kurallar ayrıca, altı ila 17 yaş arasındaki çocukların, aşı olmadan, uçağın kalkışından kısa bir süre önce negatif moleküler testle seyahat etmelerine izin verecek.

Haberler


Batı Trakya’da 257 vaka

Yassıköy – Yalımlı yolu yenileniyor

Yunan sınır muhafızları sığınmacı sandıkları çevirmeni Türkiye'ye gönderdi

60 yaş üstü aşısızlara getirilen ceza randevu taleplerini artırdı

ABD, Yunanistan'daki askeri yatırımlarını artırıyor

Emfiecioglu Gümülcine’de partisini tanıttı

Bulgaristan hem aşı kartı, hem PCR uygulamasını kaldırdı

DEB Partisi ABD’li diplomatlarla görüştü

Türeci ve Şahin’den Omikron varyantı için ‘korku duymaya gerek yok’ mesajı

‘Cosi Fan Tutte’ Gümülcine’de

Özgür Ferhat’tan 100 euroluk para cezasına tepki

GTGB Yeni Nesil Kolu’ndan bilgi yarışması