Anasayfa

13-01-2022
Sakellaropulu’nun konuşmasına Ankara’dan tepki
Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu’nun, bir tanıtım töreni sırasında yaptığı açılış konuşmasında Türkiye’ye ilişkin açıklamalarına Ankara’dan tepki geldi. Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Yakın tarihimiz hakkında sarf ettiği mesnetsiz ifadeler esefle karşılanmıştır.” denildi.
13 Ocak 2022 Perşembe

Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Sakellaropulu’nun, Atina'da inşa edilmesi planlanan "Sürmene Dünya Pontus Helenizmi Sarayı”nın tanıtım töreni sırasında yaptığı açılış konuşması hatırlatılarak, "Yakın tarihimiz hakkında sarf ettiği mesnetsiz ifadeler esefle karşılanmıştır." denildi.

Söz konusu iddiaların Anadolu’yu işgale ve istilaya kalkışanın Yunanistan olduğu ve Yunan ordusunun, özellikle Batı Anadolu bölgesindeki masum sivil halka karşı barbarca insanlık suçları işlediği gerçeğini değiştirmediği belirtilen açıklamada, "İtilaf Devletleri Tahkikat Komisyonunun raporunda da kayıtlı bu suçlar nedeniyle Yunanistan’a, Lozan Barış Antlaşması’nın 59. maddesi uyarınca, savaş hukukuna aykırı eylemlerinden doğan zararları tazmin etme yükümlülüğü getirildiğini bir kez daha hatırlatırız." ifadesine yer verildi.

Yunanistan’ın sıkça ortaya attığı gerçek dışı ithamların iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki samimi ve dürüst bir diyalog ortamının oluşturulmasına yönelik adımları gölgelediğine dikkat çekilen açıklamada, bu tür tutum ve davranışların, devlet ricalinden beklenen sorumluluklarla bağdaşmadığı kaydedildi.

Açıklamada, "Bu çerçevede, komşumuz Yunanistan’ı bir kez daha aklıselime ve yapıcı bir anlayışa davet ediyoruz." denildi.

YUNANİSTAN DIŞİŞLERİNDEN YANIT
Yunanistan Dışişleri Bakanlığından verilen yanıtta, Yunanistan’ın bir üst düzey yetkilisine yönelik yaptığı açıklamalarla Ankara’nın temel diplomatik kuralları ihlal ettiği belirtildi.

Açıklamada, “Türk tarafı, ne yazık ki bir kez daha gerçeği çarpıtmakta ve sadece geçmişte yaşananları değil, uluslararası hukuku her gün ihlal eden, iki ülke arasında gerilim yaratan ve ilişkileri zehirlemeye devam eden politikasını da gizlemektedir.” denildi.

Türkiye’nin suçlamalarının tümüyle reddedildiği belirtilen açıklamada, tarihi gerçeklerin kabul edilmesi ve milletlerin geçmişleriyle uzlaşmasının, halklar arasındaki anlaşmazlıkların aşılması ve barış içinde bir arada yaşamaları için bir adım olduğu belirtildi.

Haberler


Batı Trakya’da 458 vaka

BTAYTD Genel Kurulu yapıldı

Batı Trakya’da 693 vaka

Zeybek’ten Şahin Kültür Merkezi kütüphanesine 300 kitap

‘ Hayat Boyu Öğrenme Akademisi’ eğitime başlıyor

Korona borçlarına 72 taksit imkanı

Meclise siber saldırı

Panayiotopulos karantinaya girdi

Omikron’a karşı en etkili koruma hatırlatma dozları

Şiddetli soğuk istilası başlıyor!

Aşılar AB’de yarım milyon insanın hayatını kurtardı

Batı Trakya’da 727 vaka