Anasayfa

15-01-2022
Aşı karşıtları parlamento binasına girmek istedi
Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Kovid-19 kısıtlamalarını protesto etmek için toplanan aşı karşıtı binlerce kişi polisle çatışarak parlamentoya zorla girmeye çalıştı.
15 Ocak 2022 Cumartesi

Otobüslerle başkente gelen 3 bin kadar protestocu parlamento binasının önünde toplandı. Bulgaristan bayrağı ile birlikte gösterileri düzenleyen aşırı milliyetçi Diriliş Partisi'nin bayraklarını sallayan eylemciler, "Özgürlük" ve "Mayfa" sloganları atarak maske zorunluluğu ve Kovid -19 aşılarını protesto etti. Ancak bir süre sonra göstericilerle polis arasında tansiyon yükselmeye başladı.

Parlamentonun etrafındaki polis kordonunu itmeye başlayan göstericiler binanın ön kapısına kadar ulaşmayı başardı. İçeriye girmeden hemen önce durdurulan grup milletvekillerinden dışarıya gelerek taleplerini dinlemeleri çağrısında bulundu. Olaylarda göstericilerden ve polislerden yaralananlar olduğu bildirildi. Bazı gösterilerin de gözaltına alındığı açıklandı.

Göstericiler Covid-19 nedeniyle getirilen zorunlu sağlık karnesi uygulamasının haklarını çiğnediğini ve insanları aşıya zorlamak için gizli bir araç olduğunu belirterek kaldırılmasını talep ediyor.

AB'NİN EN DÜŞÜK AŞILAMA ORANI BULGARİSTAN’DA
Avrupa Birliği'nin 27 ülkesi arasında en düşün aşılanma oranına sahip olan Bulgaristan'da Omicron varyantı nedeniyle yeni vaka sayısında patlama yaşanıyor. Geçtiğimiz ay başbakanlık koltuğuna oturan Kiril Petkov, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve birçok bakan katıldıkları bir güvenlik toplantısındaki bir katılımcının koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine karantinada bulunuyor.

Haberler


Batı Trakya’da 458 vaka

BTAYTD Genel Kurulu yapıldı

Batı Trakya’da 693 vaka

Zeybek’ten Şahin Kültür Merkezi kütüphanesine 300 kitap

‘ Hayat Boyu Öğrenme Akademisi’ eğitime başlıyor

Korona borçlarına 72 taksit imkanı

Meclise siber saldırı

Panayiotopulos karantinaya girdi

Omikron’a karşı en etkili koruma hatırlatma dozları

Şiddetli soğuk istilası başlıyor!

Aşılar AB’de yarım milyon insanın hayatını kurtardı

Batı Trakya’da 727 vaka