Anasayfa

21-04-2022
Rıdvan Molla İsa GÜNDEM’e konuştu
Rıdvan Molla İsa milletvekilliği adaylığı için ilk sinyali verdi: “İnsanımızın ‘sıra sende’ demesi çok anlamlı ve çok güzel.
21 Nisan 2022 PerşembeRıdvan Molla İsa, GÜNDEM’e konuştu. Önümüzdeki seçimlerde ismi PASOK Partisi’nden Rodop ili milletvekili adayı olarak geçen Gümülcine Belediye Meclis Üyesi Rıdvan Molla İsa GÜNDEM’in sorularını yanıtladı.

Adının milletvekili adayı olarak geçtiğini doğrulayan ve bundan memnuniyet duyduğunu ifade eden Rıdvan Molla İsa, PASOK Başkanı Andrulakis’i 2017 yılında başkan adayı olduğu ilk günden bu yana destekleyen tek kişi olduğunu söyledi.

Erken seçim ihtimalinin pek mümkün olmadığına dikkat çeken Molla İsa, Trakya Kalkınma Komisyonu raporuna da değindi. Komisyonun partiler arası olmasına rağmen raporun sadece iktidar partisi tarafından kabul edildiğini hatırlatan Rıdvan Molla İsa, azınlığı dikkate almadığını ve “biz karar verir, biz uygularız” anlayışıyla hazırlandığını vurguladı.

Batı Trakya bölgesindeki ekonomik kriz ve göç sorununun korkunç boyutlarda olduğunu belirten Molla İsa, “Hükümetin acil olarak bölge insanımıza ekonomik yardımda bulunması lazım. Olamıyorsa beş yıl her türlü vergi ve sigorta ertelemesi getirmesi şart. En azından nasıl ödeyeceğim düşüncesi olmasın. Böyle giderse zaten tüm ülkede kimse hiç bir şey ödemeyecek. Çiftçimizin sorunlarına kalıcı çözümler getirmeliyiz. Gerçekçi olmalıyız, oy uğruna halkımızın zaaflarından yararlanmamalıyız.” dedi.
Kronik azınlık sorunlarının çözüme kavuşabileceğine inandığını söyleyen Molla İsa, ancak bunun için siyasi irade ve iyi niyetin şart olduğunu dile getirdi.

İşte Rıdvan Molla İsa’nın gazetemizin sorularına verdiği yanıtlar.

GÜNDEM: İsminiz milletvekilliği adaylığı için geçiyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Rıdvan MOLLA İSA: Evet doğrudur. Şimdiki PASOK Partisi Genel Başkanı sayın Nikos Andrulakis ile 2014’te ilk defa seçildiği Avrupa Parlamentosu milletvekilliği seçimleri öncesi, Gümülcine Belediyesi ziyareti sırasında tanışmış ve sohbet etmiştik. Kendisi zaten İskeçe’de inşaat mühendisliği okumuş ve iki meslektaş olarak konuşacak çok şey bulmuştuk.

En son başkan Andrulakis, Gümülcine eski belediye başkanı Petridis, şimdiki başkan Garanis ile yediğimiz bir yemekte, kendisinin PASOK partisinde büyük değişiklikler ve yenilikler yapacağını söylerken üç kritere değinmişti. Siyasi ahlak, siyasi altyapı ve yeterlilik bir de toplumsal saygınlık.

2017’ de sayın Fofi Genimmata ile ikinci tura kaldığı PASOK Partisi genel başkanlık seçimlerinde kendisine destek vermiştim. Ve yine 2021’de yapılan genel başkanlık seçimlerinde kendisine aktif siyasette seçilmiş biri olarak ilk günden itibaren destek veren tek kişi idim.

Tabii ki 2006 yılından beri yerel seçimlere katılan ve 2010 yılından beri de yerel yönetimde Gümülcine belediyesi başkan vekilliği ve başkan yardımcılıkları görevlerinde bulunmuş biri olarak ismimin milletvekilliği adaylığı için geçiyor olması gayet doğaldır. Özellikle sayın Andrulakis’in PASOK Partisi genel başkanı seçilmesinden sonra gittiğim köylerde ve kahvelerde “hayırlı olsun, artık sıra senin, seninleyiz” demeleri tabii ki çok anlamlı ve güzel.

GÜNDEM: Mevcut siyasi durumu nasıl değerlendirirsiniz? Sizce erken seçim olur mu?

Rıdvan MOLLA İSA: İki gün önce Atina’daydım. Herhangi bir seçim hazırlığı veya seçim atmosferi görmedim. Zaten şu anki iktidarın aldığı bir sürü yanlış kararlardan sonra bir erken seçimin olması pek mümkün görünmüyor. Ama bu işlere belli olmuyor. Ani bir kararla erken seçime de gidilebilir.

1981’ de ilk PASOK iktidarından günümüze kadar 41 yıla baktığımızda son 11 yıl hariç, yaklaşık 30 yıl boyunca Yunanistan’da sosyal devlet anlayışı hakimdi. PASOK iktidarı vardı. Hatırlarsanız Almanya’dan, Türkiye’den ve diğer Avrupa ülkelerinden gelenler bize gıpta ile bakıyorlardı. “Keşke biz de burada yaşasak” diyorlardı. Şimdi ise Yunanistan’a tatile bile gelmek istemiyorlar.

GÜNDEM: Trakya Kalkınma Komisyonu’nun raporu geçtiğimiz günlerde mecliste kabul edildi. Bu raporu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Rıdvan MOLLA İSA: Bence buna rapor demeyelim. Olsa olsa bu bir dayatma raporu olabilir. İçeriğine bakıldığında sanki “Trakya Kalkınma Komisyonu Dayatma Raporu” daha doğru gibi duruyor. Partiler arası bir komisyon olmasına rağmen sadece iktidarın oylarıyla kabul edilmiş olması ilginç. Bu komisyon kurulduğu günden günümüze kadar olan süreçte gördük ki sağlam bir zemin üzerine oturtulmuş değil ve işlevi de azınlık için değil. Daha çok Avrupa’ya karşı bir faaliyet göstergesi gibi duruyor. Azınlık, sanki özürlü ve sakat gibi görülüyor. Biz götürürüz, biz karar veririz, biz yaparız anlayışı hakim. Azınlığı dikkate almayan bir anlayış. Bu tamamen çürümüş ve geri kalmış bir anlayış.

GÜNDEM: Bölgenin karşı karşıya olduğu ekonomik durum hakkında görüşünüz nedir?

Rıdvan MOLLA İSA: Bence durum sizin sorduğunuzdan veya düşündüğünüzden daha vahim. Ekonomik krizden öte insanımız borç krizine girmiş durumda. Elektriğini, suyunu ödeyemeyenler her gün artmakta.

Artık kaybedecek zamanımız yok. Hükümetin acil olarak bölge insanımıza ekonomik yardımda bulunması lazım. Olamıyorsa beş yıl her türlü vergi ve sigorta ertelemesi getirmesi şart. En azından nasıl ödeyeceğim düşüncesi olmasın. Böyle giderse zaten tüm ülkede kimse hiç bir şey ödemeyecek.

Çiftçimizin sorunlarına kalıcı çözümler getirmeliyiz. Gerçekçi olmalıyız, oy uğruna halkımızın zaaflarından yararlanmamalıyız. Tabii ki kriz bir günde gelmedi, 10 yıl önce durumun bu hale geleceği belli idi. Ama gerekli önlemler alınmadı. Şu an büyük göç veriyoruz. Azınlık zaten hep ekonomik kriz içindeydi. Şimdi iyice sıfırlandı.

GÜNDEM: Ekonomik kriz söz konusu olunca Batı Trakya Türk Azınlığı açısından buna nasıl bakıyorsunuz? Bu soruna nasıl bir çözüm bulunabilir?

Rıdvan MOLLA İSA: Daha öncede belirttiğim gibi somut ve gerçekçi projeler üretmek lazım. İnsanımız zaten çok zor durumda. Ama fıtratı gereği kanaat etmesini bildiğinden hep sabretti. Bakın 10 yıl önce Portekiz’e, İspanya’ya, İtalya’ya oralarda da kriz vardı. Ama doğru stratejilerle krizi atlattılar. En son yine sayın Andrulakis ile bir vesileyle konuşmuştuk. Portekiz’de, İspanya’da bırakın krizi, krizi fırsata çevirip servet yapmışlar. Şimdi oralarda krizi niye duymuyoruz. Çünkü hükümetler ekonomik önlem paketlerini devreye sokup yeni iş imkanları yaratmışlar. Maalesef Yunanistan’da siyasi ve idari anlayış Avrupa’nın çok gerisinde. İnşallah başkan Andrulakis ile artık gereken adımları atacağız.

GÜNDEM: Azınlığımızın yıllarca çözüm bekleyen kronik azınlık sorunlarının çözümü mümkün mü? Sizin bu konudaki görüşünüz veya öneriniz nedir?

Rıdvan MOLLA İSA: Tabii ki mümkün. İyi niyet ve siyasi irade olduktan sonra her şey mümkün. Bakın İstanbul Rum azınlığına, bırakın göç etmeyi İstanbul’a geri dönüyorlar. Çok da iyi oluyor. Ama siyasi irade var, istek var, arzu var, iyi niyet var. Dolayısıyla sorunlara çözüm getirilebiliyor. Hatta hiç milletvekilleri bile yok. Niye, çünkü tüm bunları sağlayan güçlü bir iktidar var.

Haberler


ABD’den Yunanistan’a 76 adet askeri çıkarma aracı

AB’den deprem için 1 milyar euroluk destek

Başkonsoloslukta İstiklal Marşı’nın kabulü ve şehitler için tören

Gravanis köylerdeki durumu eleştirdi

Türkiye ve Yunanistan birbirlerinin adaylıklarını destekleyecekler

Seçek Derneği depremzedeler için yardım kermesi düzenledi

Müftü Trampa’dan Ramazan ayı mesajı

Brüksel’de Dendias – Çavuşoğlu görüşmesi bugün

İskeçe’de şok eden cinayet!

GAT yeni yönetimini belirledi

Çocuklar için Ramazan etkinliği Kozlukebir’de gerçekleşti

60 kamyon ihtiyaç malzemesi depremzedeler için yola çıktı