Anasayfa

12-05-2022
İskeçe Müftülüğü ‘İskeçe Cami ve Mescitleri’ kitabını yayımlandı
İskeçe Müftülüğü tarafından Müftü Ahmet Mete koordinatörlüğünde iki ciltten oluşan, cami ve mescitlerin yer aldığı eser yayınlandı.
12 Mayıs 2022 Perşembe

İskeçe Müftülüğü tarafından yapılan açıklamada, eserin birinci cildinde İskeçe Merkez, Yaka ve Ova bölgelerindeki cami ve mescitler ele alınırken, ikinci ciltte ise Balkan kolunda bulunan cami ve mescitlerin ele alındığı belirtildi.

Metin yazarlığının Mustafa Trampa’ya, redaksiyonun Emine Hüseyin Palazlı’ya, fotoğraf ve dizaynın Ali Ferhat’a ait olduğu belirtilen eserin kapak tasarımını Ümit Farzlı’nın yaptığı bildirildi.

İskeçe Müftülüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kaleme alınan iki ciltlik eser, İskeçe bölgesinde yer alan cami ve mescitlerin tarihi varlığını ve potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Araştırma alanı olarak İskeçe ilinin merkez, yaka, ova ve Balkan bölgeleri ele alınmıştır.

Kitap çalışmamızda hedeflenen nokta, Türk İslâm medeniyetinin bir parçası ve Batı Trakya Müslüman Türk varlığının ana sembolü olan cami ve mescitlerimizin tanıtımını ve özelliklerini ortaya çıkarmak ve kayıt altına almaktır.

Eserler araştırılırken yeri ve konumu, tarihçesi, mimari özellikleri ve tezyinat yönüyle ele alınmıştır.

Kaynak kişiler olarak belirlenen şahısların özellikle bölgeyi çok iyi bi­len din görevlilerinin ve bölgenin en yaşlı kişilerinin olmasına özen gösterilmiştir. Ayrıca belge, fotoğraf ve mezar taşlarını inceleyerek amaçladığımız sonuca ulaşmaya çalışıldı.

Bütün bu çalışmaların neticesinde ’İskeçe Cami ve Mescitleri’ ismiyle iki cilt eser ortaya çıkarıldı. Birinci ciltte İskeçe merkez 12, yaka bölgesi 22 ve ova bölgesinde yer alan 37 cami ve mescit bütün yönleriyle incelendi, eski ile yeni halleri kayıt altına alındı.

Aynı şekilde ikinci cildi de İskeçe Balkan bölgesinde bulunan 68 cami ve mescit araştırıldı ve muhtelif yönleriyle işlendi.

Faziletli İskeçe Müftümüz Ahmet Mete eseri şu ifadelerle takdim eder: ‘Uzun bir çalışmanın ürünü olarak hazırlanan ‘İskeçe Cami ve Mescitleri’ adlı kitap çalışmamız bu toprağın temel yapısını ve mayasını ortaya çıkaran varlığımızın sembolü olan ibadethanelerimiz hakkında verimli ve faydalı bilgiler sunmayı hedeflemektedir.’

Şunu da ifade etmeliyiz ki, yapılan araştırmalar neticesinde görül­dü ki bazı metruk köylerde hiçbir soydaşın bulunmamış olması mevcut cami ve mescitlerin harabe haline dönüşmesine sebep olmuştur.

İskeçe Müftülüğü Yayınları arasından çıkan Kitap 2022 yılında basılmıştır. ‘İskeçe Cami ve Mescitleri’ adlı çalışmanın Proje Koordinatörü faziletli İskeçe Müftümüz Ahmet Mete olup; metin yazarı Mustafa Trampa’dır. Dizayn ve foto Ali Ferhat’a ait olup redaksiyon Emine Hüseyin Palazlı tarafından yapılmıştır. Kapak, Ümit Farzlı tarafından tasarlanmıştır.

Netice itibariyle, İskeçe Müftülüğü çatısı altında ekip ruhuyla hazırlanan söz konusu çalışmanın fayda getirmesini diler hayırlı ve bereketli istifadeler temenni ederiz.”

Haberler


ABD, Yunanistan'a özel harekat botu hediye etti

‘Balkan Kolunda Kadın Olmak’ projesi devam ediyor

Batı Trakya’da 66 vaka

Rıdvan Delihüseyin’den Cemil Kabza’nın açıklamasına tepki

Avrupa'da yayılan maymun çiçeği virüsü küresel paniğe yol açıyor

AB'den Ukrayna'ya 600 milyon euroluk finansal destek

Vangelis hayatını kaybetti

Sahipsiz hayvanlar için bilgilendirme etkinliği

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya ilk veto

Kapalı alanlarda da maske zorunluluğu kalkıyor

Batı Trakya’da 49 vaka

SİRİZA Merkez Kuruluna seçilen isimler belli oldu