Anasayfa

12-05-2022
‘Önümüzdeki eğitim yılında kapatılma kararı verilen azınlık okulu yok’
Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, 11 Mayıs Çarşamba günü Doğu Makedonya Trakya Bölgesi Eğitim Müdürü Konstandinos Bandikos ve azınlık eğitimi sorumlusu Vasilis Simeonidis’le görüştü.
12 Mayıs 2022 Perşembe

Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, 11 Mayıs Çarşamba günü Doğu Makedonya Trakya Bölgesi Eğitim Müdürü Konstandinos Bandikos ve azınlık eğitimi sorumlusu Vasilis Simeonidis’le görüştü.

Konuyla ilgili olarak Encümenler Birliği’nden yapılan açıklamada toplantıda azınlık okullarının kapatılması, azınlık okullarında haftalık ders programında Cuma günü programı uygulama şekli ile artan elektrik fiyatları ele alındığı bildirildi.

Toplantıda ele alınan konuların başında haftalık ders programının Cuma günü uygulanma şeklinin görüşüldüğü belirtilerek, “Bu konuda Bandikos bir önceki toplantımızda belirttiklerini teyit ederek, önümüzdeki eğitim yılı için velilerden bir kereye mahsus beyanname talep edileceğini ve bu beyannameye istinaden öğrencilerin cuma günleri cuma namazı saatinden önce okuldan ayrılabileceklerini tekrarlamıştır. Böylelikle velilerimizle birlikte vermiş olduğumuz mücadelenin büyük oranda netice vermiş olması, bizleri memnun etmiştir.”

Önümüzdeki eğitim yılında kapatılma kararı verilen azınlık okulu olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Diğer bir önemli konu olan ve büyük bir hassasiyetle üzerinde durduğumuz okul kapatma konusunda, sayın Bandikos, önümüzdeki eğitim yılı için şu an alınmış bir karar bulunmadığını ve herhangi bir okul kapatma kararı almamak için şartları sonuna kadar zorlayacaklarını net bir dille ifade etmiştir. Son olarak, özellikle enerji sektöründeki fiyat artışlarının okullarımızdaki faturalara yansımalarının da çok olumsuz olduğu konusu bir kez daha sayın Bandikosa iletilmiştir. Kendileri, bu konuda da bizimle aynı fikirde olduğunu ve bu sebeple okullara ayrılan ödeneklerin önümüzdeki eğitim yılı için ciddi anlamda arttırılması ve bu eğitim yılı için de, ek ödenek çıkartılması konusunda bakanlığa görüş belirteceklerini ifade etmiştir. Olumlu bir havada geçen ve diyaloğun önemine dikkat çekilen toplantının sonunda, her iki yetkili, azınlık eğitiminin iyileştirilmesi için önerilerimize açık olduklarını beyan etmişlerdir. Azınlık Okulları Encümenler Birliği olarak, sayın Bandikos ve sayın Simeonidis’e vakit ayırıp taleplerimizi ve fikirlerimizi dinleyip değerlendirdikleri için teşekkür ederken, karşılıklı anlayış ve diyalog içerisinde atılacak adımlarla, azınlık eğitiminin hak ettiği seviyeye geleceğine olan inancımızı kamuoyuna bir kez daha saygılarımızla bildiririz.”

Haberler


Batı Trakya’da 66 vaka

Rıdvan Delihüseyin’den Cemil Kabza’nın açıklamasına tepki

Avrupa'da yayılan maymun çiçeği virüsü küresel paniğe yol açıyor

AB'den Ukrayna'ya 600 milyon euroluk finansal destek

Vangelis hayatını kaybetti

Sahipsiz hayvanlar için bilgilendirme etkinliği

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya ilk veto

Kapalı alanlarda da maske zorunluluğu kalkıyor

Batı Trakya’da 49 vaka

SİRİZA Merkez Kuruluna seçilen isimler belli oldu

AB'ye giren Ukraynalıların sayısı altı milyonu geçti

Narlıköy köprüsü için imzalar atıldı