Anasayfa

13-05-2022
Yunanistan’da seçim sistemi çevrim içi panelde ele alınacak
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), “Yunanistan’da Seçim Sistemi: Genel Seçimlerde Uygulanacak Seçim Sistemleri ve Yurtdışındaki Yunan Vatandaşlarının İkamet Ettikleri Ülkede Oy Kullanma Hakkı” konulu çevrim içi panel düzenliyor.
13 Mayıs 2022 Cuma

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), “Yunanistan’da Seçim Sistemi: Genel Seçimlerde Uygulanacak Seçim Sistemleri ve Yurtdışındaki Yunan Vatandaşlarının İkamet Ettikleri Ülkede Oy Kullanma Hakkı” konulu çevrim içi panel düzenliyor.

ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek panelde ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu açılış konuşması yapacak. Panelde ABTTF Atina Direktörü Nihan Ayan ile Rodop ili eski milletvekili Galip Galip konuşacak. Etkinlik, 16 Mayıs Pazartesi günü Yunanistan saati ile 18.00’de başlayacak.

Konuyla ilgili olarak ABTTF’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yunanistan’da son genel seçimler 7 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bir sonraki genel seçimlerde ilk turda 4606/2016 sayı ve tarihli yasa ile nispi temsil sistemi uygulanacaktır. Nispi temsil sistemi kapsamında yapılan seçimler dahilinde hükümet kurulamadığı takdirde ikinci tur seçimlere gidilecektir. İkinci tur seçimler yapılması halinde 4654/2020 sayı ve tarihli yasa ile kademeli bonus sistemi uygulanacaktır.

Bununla birlikte 4648/2019 sayı ve tarihli ‘Yunanistan sınırları dışında bulunan seçmenlerin oy kullanma hakkının kullanımının düzenlenmesi’ başlıklı yasa ile yurtdışında yaşayan Yunan vatandaşlarının özel seçim listesine katılmasına yönelik şartlar düzenlenerek bu vatandaşların ikamet ettikleri yerlerde oy kullanmalarının önü açılmıştır.

Panel, Yunanistan’da nispi ve kademeli bonus seçim sistemleri ile yurtdışında yaşayan Yunan vatandaşlarının oy kullanmaları için gerekli şartlar ve oy kullanma usulüne ilişkin olarak bilgilendirmede bulunacaktır.

Panelde Yunanistan’da bir sonraki olası erken seçim veya olağan genel seçimlerde uygulanacak seçim sistemleri ele alınacak olup bu seçim sistemlerine göre oy kullanacak olan Batı Trakya Türk toplumuna mensup seçmenlerin oy kullanımı konusu değerlendirilecektir.”

Etkinlik ABTTF’nin YouTube ve Facebook sayfalarından canlı yayınlanacak.

Paneli canlı izlemek için linkler şöyle:
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=QZqgnoQpZDY
Facebook: https://www.facebook.com/events/1041414209817849

Haberler


Batı Trakya’da 66 vaka

Rıdvan Delihüseyin’den Cemil Kabza’nın açıklamasına tepki

Avrupa'da yayılan maymun çiçeği virüsü küresel paniğe yol açıyor

AB'den Ukrayna'ya 600 milyon euroluk finansal destek

Vangelis hayatını kaybetti

Sahipsiz hayvanlar için bilgilendirme etkinliği

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya ilk veto

Kapalı alanlarda da maske zorunluluğu kalkıyor

Batı Trakya’da 49 vaka

SİRİZA Merkez Kuruluna seçilen isimler belli oldu

AB'ye giren Ukraynalıların sayısı altı milyonu geçti

Narlıköy köprüsü için imzalar atıldı