Anasayfa

23-06-2022
Almanya Gaz Acil Durum Planı'nda 'uyarı' seviyesine geçti
Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, bir 'gaz krizinin' ortasında olduklarını belirterek, ülkesinin üç aşamalı Gaz Acil Durum Planı'nın 2'nci aşaması olan 'uyarı' seviyesinin etkinleştirildiğini bildirdi.
23 Haziran 2022 Perşembe

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, bir "gaz krizinin" ortasında olduklarını belirterek, ülkesinin üç aşamalı Gaz Acil Durum Planı'nın 2'nci aşaması olan "uyarı" seviyesinin etkinleştirildiğini bildirdi.

Habeck, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, Alman hükümetinin gaz arzında yaşanabilecek ek kesintilere hazırlanmaya devam ettiğini söyledi.

Doğal gazda arz güvenliği için "uyarı" seviyesinin etkinleştirildiğini aktaran Habeck, bunun Rus gazının tamamen kesilmesine karşı daha fazla tedbir amaçlı olduğunu ifade etti.

Habeck, gazın şu an piyasadan temin edilip depolanabilir olmasına rağmen durumun "ciddi" olduğunu vurgulayarak, "Şimdi hissetmesek bile bir gaz krizinin ortasındayız." dedi.

Söz konusu uyarının, Gaz Acil Durum Planı'nın 2'nci seviyesi olduğuna dikkati çeken Habeck, "Fiyatlar zaten yüksek ve daha fazla artış için hazırlanmamız gerekiyor." ifadesini kullandı.

Hükümetin "uyarı" seviyesini bugün etkinleştirmesinde, 14 Haziran'dan bu yana Rusya'dan gaz arzının kesilmesi ve gaz piyasasındaki yüksek fiyat seviyesinin devam etmesi etkili oldu.

Alman kanunlarına göre "uyarı" seviyesinin, uzun vadeli gaz arz kesintisi riskinin yüksek olması durumunda devreye alınması öngörülüyor. Uyarı seviyesi teorik olarak enerji şirketlerinin sanayiye ve hane halkına yüksek fiyatlar vermesini, bu sayede talebin düşmesini hedefliyor.

Ancak bu seviye, gaz piyasasının piyasa dışı önlemler almak zorunda kalmadan, operasyonlarına devam edebilmesini amaçlıyor.

Almanya'nın Gaz Acil Durum Planı, erken uyarı, uyarı ve acil durum olmak üzere üç seviyeden oluşuyor.

Almanya, 30 Mart’ta, Rusya'dan gelen doğal gazın kesintiye uğrama ihtimaline karşı Gaz Acil Durum Planı'nda erken uyarı seviyesini etkinleştirmişti.

Bir sonraki seviyenin etkinleştirilmesi ise doğal gaz dağıtımında devlet kontrolünü öngörüyor.


Öte yandan, Almanya'daki doğal gaz depolama tesislerinde doluluk oranı şu anda yüzde 58 seviyesinde bulunurken, Alman hükümeti Kasım 2022 sonuna kadar bu oranı yüzde 90'a ulaştırmayı hedefliyor.

ULUSLARARASI ENERJİ AJANSINDAN UYARI
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Avrupa ülkelerini Rusya’nın doğal gaz akışını tamamen kesme ihtimaline karşı uyardı.

Financial Times’a konuşan Fatih Birol, Rusya’nın geçen hafta Avrupa ülkelerine doğal gaz tedarikini azaltmasının önümüzdeki dönem için bir mesaj olabileceğini belirtti. Birol, Avrupa ülkelerinin önümüzdeki kış Rusya’dan doğal gaz tedarikinin tamamen durdurulması senaryosuna hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

Haberler


İngiltere Başbakanı Johnson'ın istifa edeceği açıklandı

13 aylık bebek hayatını kaybetti

Eleni Lafçi’nin paylaşımı ve düşündürdükleri...

Gümülcine’deki kazada 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Miçotakis: ‘Dondurulan emekli maaşları artacak, dayanışma vergisi kaldırılacak’

Batı Trakya’da 410 vaka

Yahyabeyli muhtarı “Yeniden Başlangıç” listesinden istifa etti

Müftü Ahmet Mete’den Kurban Bayramı mesajı

Miçotakis Gümülcine’ye geliyor

Caner İmam’dan Müftü Mete’ye ziyaret

Şaban Bandak istifa etti!

İbrahim Şerif BTTDD’ni ziyaret etti