Anasayfa

24-06-2022
‘Almanya’daki göçmen kökenlilerin ayrımcılık ve ırkçılığa maruz kalması kabul edilemez’
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu Almanya’da yaşayan göçmen kökenlilerin ayrımcılık ve ırkçılığa maruz kalmalarının kabul edilemez olduğunu söyledi.
24 Haziran 2022 Cuma

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu Almanya’da yaşayan göçmen kökenlilerin ayrımcılık ve ırkçılığa maruz kalmalarının kabul edilemez olduğunu söyledi. “2022 Göçmen Girişimciler” başlıklı araştırmanın sonuçlarını değerlendiren ABTTF Başkanı Habipoğlu, yeni bir iş kurmak isteyen göçmen kökenlilerin devlet dairelerinde, bankalarda, kiralık bir yer ve sermaye bulmada önyargı, ayrımcılık ve ırkçılığa maruz kaldıklarını kaydetti.

Konuyla ilgili olarak ABTTF’nin açıklamasında şöyle denildi: “DW Türkçe’nin haberine göre Friedrich Naumann Vakfı ve Almanya Startup Birliği’nin yayımladığı 2022 Göçmen Girişimciler başlıklı araştırmada, Almanya’da göçmenlerin iş kurarken dezavantaja sahip oldukları ve bazen ırkçılığa da maruz kaldıkları kaydediliyor.

Araştırmada Almanya’da çalışan kesimin %25,9’unun göçmen kökenli olduğu, serbest meslek sahipleri arasında bu oranın %23,1, yeni iş kuranlar arasında ise %21,5’e tekabül ettiği belirtiliyor.

Yeni şirket kurmanın önündeki bürokratik engellerin fazla olduğu Almanya’da göçmen kökenlilerin daha büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekilen araştırmada, yeni bir iş kurmak isteyen göçmen kökenlilerin devlet dairelerinde, bankalarda, kiralık bir yer ve sermaye bulmada önyargı, ayrımcılık ve ırkçılığa maruz kaldıkları ifade ediliyor.

Araştırmada, Almanya dışında doğan her üç girişimciden birinin özellikle kuruluş aşamasında ırkçılığa maruz kaldığının ifade edildiği araştırmada, birinci kuşak göçmen kökenlilerin %32, ikinci kuşak göçmen kökenlilerin ise %17’sinin kendi şirketlerini kurarken kökenleri nedeniyle ayrımcılığa uğradıklarını belirttikleri kaydediliyor.”

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Araştırmanın da açıkça ortaya koyduğu üzere yaşadığımız Almanya’da artık dördüncü ve beşinci kuşak olan göçmen kökenlilerin iş hayatında hala ayrımcılık ve ırkçılığa maruz kalması oldukça üzüntü verici ve kabul edilemez bir durumdur. Alman makamları ülkede kurumsal hale gelen bu ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmeli, bu olumsuz durumun ivedilikle bertaraf edilmesi için aldığı önlemleri taviz vermeden uygulamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Haberler


Hastane girişindeki ATM'de patlayıcıyla hırsızlık girişimi

‘Kalkınma politikasının uygulanmasında herkese eşit davranılmalı’

İngiltere Başbakanı Johnson'ın istifa edeceği açıklandı

13 aylık bebek hayatını kaybetti

Eleni Lafçi’nin paylaşımı ve düşündürdükleri...

Gümülcine’deki kazada 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Miçotakis: ‘Dondurulan emekli maaşları artacak, dayanışma vergisi kaldırılacak’

Batı Trakya’da 410 vaka

Yahyabeyli muhtarı “Yeniden Başlangıç” listesinden istifa etti

Müftü Ahmet Mete’den Kurban Bayramı mesajı

Miçotakis Gümülcine’ye geliyor

Caner İmam’dan Müftü Mete’ye ziyaret