Anasayfa

07-07-2022
AİHM, Yunanistan’ı ‘geri itme’ davasında mahkum etti
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yunanistan’ı göçmenlere uygulanan “geri itme” nedeniyle mahkum etti.
7 Temmuz 2022 Perşembe

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2014 yılında Farmakonissi'de (Bulamaç Adası) meydana gelen ve 11 kişinin hayatına mal olan gemi kazasının üzerinden 8,5 yıl sonra dönüm noktası niteliğinde bir karara imza attı. Kazada canlı kurtulan ve olayın “geri itme operasyonu” olduğunu iddia eden 16 göçmenin açtığı davada, AİHM Yunanistan’ı mahkum ederek, 330 bin euroluk tazminat cezası verdi.

AİHM, davayla ilgili kararını bugün (7 Temmuz Perşembe) açıkladı. Kararda; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin hayat hakkıyla ilgili 2. maddesinin ihlal edildiği ifade edildi. AİHM, deniz kazası sonrası Yunan makamları tarafından ihmallerin olduğuna hükmederek, kazanın nedenleriyle ilgili gerekli araştırmanın yapılmadığına, aynı zamanda Yunan makamlarının göçmenlerin hayatını korumak amacıyla gereken önlemleri almadığına karar verildi. AİHM ayrıca kazadan sonra hayatta kalabilen 16 göçmenden 12’sinin insanlık dışı muamele gördüğüne hükmetti.

AİHM, Yunanistan’ı dava açan şahıslara toplam 330 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Öte yandan, konuyla ilgili bir basın açıklaması yayımlayan Uluslararası Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi Yunanistan Temsilciliği, kazadan kurtulanların ifadesine göre, 2014 yılında yaşanan olayda göçmenlerin bulunduğu teknenin Yunan sahil güvenlik birimleri tarafından Türk sularına doğru çekildiğini ve bu olayın bölgede yaşanan onlarca “geri itme” olayından biri olduğunu vurguladı. Basın açıklamasında, Yunan makamlarının bunu reddettiği ve göçmenlerin bulunduğu teknenin Türkiye tarafından değil, Yunan sahil güvenliği tarafından çekilerek göçmenlerin kurtarılması amacıyla Yunanistan’a doğru götürüldüğünü savunduğu belirtildi.

Haberler


Senatör Menendez Dedeağaç Limanı’nı ziyaret etti

Okullarda self test ve maskeler devam edecek mi?

Yediğinize, içtiğinize, giydiğinize dikkat!

‘Sümela Manastırı’ndaki ayin Yunanistan’a örnek olmalı’

Seçek Derneği’nden aşure etkinliği

AP Başkanı Yunanistan'ın AP milletvekilini dinlemesini ‘affedilemez’ buluyor

SİRİZA: Hükümet ‘var olmayan’ göçmenler için özür dilemeli

Mitarakis’ten ‘38 göçmen Türk yetkililer tarafından itildi’ iddiası

Gazprom Avrupa’yı yüzde 60 zamla tehdit ediyor

Haftalık koronavirüs raporu yayımlandı

Hayat pahalılığı nedeniyle Yunanlılar temel ihtiyaçları karşılamaya yöneldi

Mustafa Ali Çavuş’dan Athanasiu’ya tepki