Anasayfa

30-07-2022
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Başbakan Miçotakis'e tepki
Ömer Çelik: "Yayılmacı ve saldırgan politikayı Miçotakis takip etmektedir. Miçotakis, maksimalist Doğu Akdeniz politikası ile bölge barış ve istikrarını tehdit etmektedir."
30 Temmuz 2022 Cumartesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Başbakan Kiriakos Miçotakis'in bir kez daha Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef almasını kınadı.

Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Miçotakis'in "Türkiye'nin yeni Osmanlıcı revizyonist fantezileri canlandırmak peşinde olduğu" ifadesini, kendi hukuksuz siyasetlerini örtmek için kullandığı bir söz olarak nitelendirdi.

"Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in bir kez daha Cumhurbaşkanı'mız Erdoğan'ı hedef almasını kınıyoruz." ifadesini kullanan Çelik şunları kaydetti:

"Yayılmacı ve saldırgan politikayı Miçotakis takip etmektedir. Miçotakis, maksimalist Doğu Akdeniz politikası ile bölge barış ve istikrarını tehdit etmektedir. Miçotakis, yüz ölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu'ya 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta olan bir adanın, 40 bin kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı olduğu tezini savunmaktadır. Saldırgan ve yayılmacı politika budur. Meis Adası'nın kendisinden 4 bin kat daha fazla deniz alanına sahip olduğu iddiası uluslararası hukuka aykırıdır. Böyle fantastik bir iddiası olan Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in 'yayılmacılık' iddiasıyla Cumhurbaşkanı'mız Erdoğan'ı hedef alması ise trajikomiktir.

Yunanistan'ın birkaç milyar avroluk borcunu dahi ödemekte zorlanan Miçotakis yönetiminin, ülkesinin silahlanma bütçesini 5 kat artırması, Yunanistan'ın barışçıl amaçlara sahip olmayıp Doğu Akdeniz'de saldırgan siyaset takip ettiğini tüm dünyaya göstermektedir."

Çelik, Yunan muhalefetinin, ülkenin yabancı ülkelerin askeri üssüne dönüştüğü gerçeğine dikkati çektiğine işaret ederek, "Miçotakis'e mesajımız, Türk diplomasisinden kaçıp ülkesini üçüncü devletlerin garnizonuna çevirmesinin Yunanistan'ın hiçbir sorununu çözmeyeceğini görmesidir." ifadesini kullandı.

Haberler


Senatör Menendez Dedeağaç Limanı’nı ziyaret etti

Okullarda self test ve maskeler devam edecek mi?

Yediğinize, içtiğinize, giydiğinize dikkat!

‘Sümela Manastırı’ndaki ayin Yunanistan’a örnek olmalı’

Seçek Derneği’nden aşure etkinliği

AP Başkanı Yunanistan'ın AP milletvekilini dinlemesini ‘affedilemez’ buluyor

SİRİZA: Hükümet ‘var olmayan’ göçmenler için özür dilemeli

Mitarakis’ten ‘38 göçmen Türk yetkililer tarafından itildi’ iddiası

Gazprom Avrupa’yı yüzde 60 zamla tehdit ediyor

Haftalık koronavirüs raporu yayımlandı

Hayat pahalılığı nedeniyle Yunanlılar temel ihtiyaçları karşılamaya yöneldi

Mustafa Ali Çavuş’dan Athanasiu’ya tepki