Anasayfa

06-08-2022
Dinleme skandalı ‘siyasi deprem’ yarattı
Muhalefet partileri, PASOK – KİNAL Partisi Başkanı Nikos Andrulakis’in telefonunun dinlendiğine dair haberlerden sonra Başbakanlık Ofisi Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Panayotis Kontoleon’un istifasıyla patlak veren skandal nedeniyle hükümete sert eleştirilerde bulundu.
6 Ağustos 2022 Cumartesi

Muhalefet partileri, PASOK – KİNAL Partisi Başkanı Nikos Andrulakis’in telefonunun dinlendiğine dair haberlerden sonra Başbakanlık Ofisi Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Panayotis Kontoleon’un istifasıyla patlak veren skandal nedeniyle hükümete sert eleştirilerde bulundu.

Ana muhalefet lideri, SİRİZA Partisi Başkanı Aleksis Çipras, Başbakan Ofisi Genel Sekreteri ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanının istifasıyla patlak veren skandalla ilgili olarak Başbakan Kiriakos Miçotakis’in sorumlu olduğunu belirtti. SİRİZA Başkanı Çipras, dinleme skandalıyla gelen ses getiren istifaların, Başbakan Miçotakis’in suçluluk itirafı olduğunu kaydetti.

Çipras şunları ifade etti: "Dinleme skandalının ağırlığıyla ortaya çıkan ve ses getiren istifalar Başbakanın suçluluğunun itirafıdır. Ve her halükarda Başbakan Miçotakis'in sorumluluklarını ortadan kaldırmaz, aksine onları onaylar. Başbakanın bir noktada Yunan halkına açıklama yapması gerekir. Çünkü bu basit bir sorun değil, bir demokrasi sorunudur ve bugünlerde dünyada şeffaflığı ile ülkemiz medyasının dünyada 108. sırada yer alması ve bu medyanın yardımıyla büyük bir skandalın gizlenmeye çalışılması da yine başbakanı bağlar. Bu mesele tam da demokrasi meselesi olduğu için karanlıkta kalmaması gerekir. O yüzden her şey ortaya çıkmalı. Miçotakis, kenti watergate skandalıyla ilgili Yunan halkına açıklamada bulunması gerekiyor."

PASOK – KİNAL Partisi olayın araştırılması için meclis araştırma komisyonu kurulmasını talep ederken, diğer muhalefet partileri ise hükümetin istifasını istedi. Olayın yarattığı siyasi depremin önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere PASOK – KİNAL lideri ve Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Nikos Adrulakis , telefonunun yasa dışı dinlenmesine ve özel bilgilerine erişilmesine yönelik girişimde bulunulduğu gerekçesiyle Yunanistan Yargıtay Mahkemesine (Arios Pagos) suç duyurusunda bulunmuştu.

Andrulakis, 28 Haziran'da Avrupa Parlamentosunun özel hizmetinden faydalanarak, telefonunun casus bir yazılımla izlenip izlenmediğini kontrol ettirmişti.

Telefonda yapılan ilk incelemede, "Predator" isimli casus yazılımla ilişkili şüpheli bir link tespit edilmişti.

Daha sonra yapılan ayrıntılı incelemede ise Andrulakis'in, 21 Eylül 2021'de telefon sahibini casus yazılım programa yönlendiren linkin bulunduğu bir mesaj aldığı ancak Andrulakis'in mesajda belirtilen linke tıklamadığı görülmüştü.

Haberler


Senatör Menendez Dedeağaç Limanı’nı ziyaret etti

Okullarda self test ve maskeler devam edecek mi?

Yediğinize, içtiğinize, giydiğinize dikkat!

‘Sümela Manastırı’ndaki ayin Yunanistan’a örnek olmalı’

Seçek Derneği’nden aşure etkinliği

AP Başkanı Yunanistan'ın AP milletvekilini dinlemesini ‘affedilemez’ buluyor

SİRİZA: Hükümet ‘var olmayan’ göçmenler için özür dilemeli

Mitarakis’ten ‘38 göçmen Türk yetkililer tarafından itildi’ iddiası

Gazprom Avrupa’yı yüzde 60 zamla tehdit ediyor

Haftalık koronavirüs raporu yayımlandı

Hayat pahalılığı nedeniyle Yunanlılar temel ihtiyaçları karşılamaya yöneldi

Mustafa Ali Çavuş’dan Athanasiu’ya tepki