Anasayfa

16-08-2022
Mitarakis’ten ‘38 göçmen Türk yetkililer tarafından itildi’ iddiası
38 göçmen, Göçmen Kabul Merkezi’ne götürüldü.
16 Ağustos 2022 Salı

Meriç Nehri’ni geçen ve bir adacıkta mahsur kalan 38 göçmen, sınıra yakın Filakio köyündeki Göçmen Kabul Merkezine götürüldü. Bölgeye gelen Göç Bakanı Notis Mitarakis, söz konusu göçmenlerin adacığa Türkiye tarafından zorla itildiğini ileri sürdü.

Yunanistan, göçmenlerin bulunduğu adacığın Türkiye topraklarında olduğunu ve bu nedenle kendilerine yardım edilemeyeceğini savunmuştu.

Göç Bakanı Notis Mitarakis daha önce yaptığı açıklamada, göçmenlerin Yunanistan topraklarında olmadığını, nehir üzerindeki adacıkta kimsenin görünmediğini belirtmişti. Göç Bakanı, konuyla ilgili olarak Türk makamlarını uyardıklarını da ifade etmişti.

Göçmen grubundaki bir kişi İngiliz Channel 4 kanalına gönderdiği video ve ses kayıtlarında adacıkta mahsur kaldıklarını, adada beş yaşında bir kız çocuğunun öldüğünü ve dokuz yaşında bir kız çocuğunun da acilen tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

YUNAN TOPRAKLARINDA BULUNDULAR
Dün Yunanistan Polisinin yaptığı açıklamada, 22’si erkek, 9’u kadın ve 7’si çocuk olmak üzere 38 göçmene Yunan topraklarında ulaşıldığı kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu göçmenlerin, Yunan toprakları dışındaki adacığın 4 kilometre güneyinde bulunduğu belirtildi.

Göç Bakanı Mitarakis da konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yunan polisi Evros’ta adacığın 4 kilometre güneyindeki Yunan topraklarında 38 göçmeni ve onları taşıyan bir tekneyi buldu. Çok iyi durumdalar, Suriyeli olduklarını belirtiyorlar ve hamile kadın önlem amaçlı olarak hasteneye sevkediliyor.” ifadelerini kullandı.

Bugün Evros (Meriç) iline gelen Mitarakis, göçmenleri Türkiye’nin Yunanistan’a zorla ittiğini ileri sürdü. Mitarakis, göçmenlerin verdikleri ifadede, nehrin Türk tarafından geldikleri ve Türk makamları tarafından adacığa itildiklerini söylediklerini aktartardı.

Mitarakis, Türk yetkililerin göçmenleri Türkiye’de tutukladıklarını ve uluslararası hukuka göre uluslararası koruma başvurusu yapma hakkı vermek yerine, Türk jandarmaların göçmenleri Meriç Nehri kıyısına getirip şiddet tehdidiyle Yunanistan’a gelmeye zorladıklarını savundu.

Beş yaşındaki bir çocuğun Türk tarafında hayatını kaybettiğini söyleyen Mitarakis, cesede ulaşılması ve defin işlemlerinin yapılması için Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay üzerinden hareket edileceğini kaydetti.

Mitarakis, Yunanistan’a gelen 38 göçmenden 35’inin Suriyeli, üçünün de Filistinli olduğunu belirtti.

Haberler


Türkiye'den AB ve Yunanistan'a 'azınlıklar' yanıtı

İskeçe Türk Birliği Gençlik Kolu yeni yönetimini belirledi

Miçotakis’in BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının ana maddesi Türkiye

THY Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi seçildi

Erdoğan’ın, ‘Tripoliçe Katliamı’ açıklaması Atina’yı kızdırdı

Ukrayna’da Rusya’ya katılmak isteyen bölgeler referandum düzenliyor

Radyo spikeri Kenan Mustafa vefat etti

Binlerce Batı Trakyalı Bursa’daki panayırda buluştu

‘Batı Trakya Türklerine yönelik ayrımcılık anaokullarında başlıyor’

Dedeağaç Limanı için iki şirket teklif verdi

Kış yaklaşıyor, odun – pelet cep yakıyor

Yunanistan'dan ABD ile ortak korvet üretimi için girişim