Anasayfa

23-09-2022
Dedeağaç Limanı için iki şirket teklif verdi
Rusya ile yakınlığıyla bilinen iş insanı İvan Savvidis’in şirketi teklif sunmadı.
23 Eylül 2022 Cuma

Dedeğaç Limanı’nın özelleştirilmesi kapsamında ilgili şirketler 22 Eylül Perşembe günü tekliflerini sundu. Teklif sunma hakkına sahip olan dört şirketten sadece ikisinin teklifte bulunması ise dikkat çekti.

ABD için son dönemde büyük değer haline gelen Dedeağaç Limanı’nın özelleştirilmesi için ABD yönetiminin sıcak baktığı iki şirket tekliflerini sundu. Teklifte bulunan şirketler şöyle:
1- BLACK SUMMIT FINANCIAL GROUP, EUROPORTS EFA GROUP ve ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ şirketlerinin oluşturduğu INTERNATIONAL PORT INVESTMENTS ALEXANDROUPOLIS ortaklığı
2- QUINTANA INFRASTRUCTURE & DEVELOPMENT

Yerel basında yer alan haberlere göre, Rusya ile yakınlığı ile bilinen iş insanı İvan Savvidis’in SELANİK LİMAN İŞLETMECİLİĞİ A.Ş. ile Rus doğalgaz şirketi Gazprom ile ilişkileri olan CAMERON, GOLDAIR CARGO, BOLLORE AFRICA LOGISTICS ortaklığı ise henüz bilinmeyen sebeplerden dolayı hakları olmasına rağmen teklifte bulunmadı.

Dedeağaç Liman İşletmeleri ile yakın ilişkide olduğu bilinen bir yönetici yerel basına yaptığı açıklamada, “ABD ile Yunanistan arasında yapılan savunma anlaşmasının ardından teklif sunmayan iki şirket bu şartlarda ihaleyi kazanmalarının zor olacağını değerlendirmiş olmalı.” ifadelerini kullandı.

Rusya ile yakın ilişkileri olan ve beklenmedik şekilde Selanik Limanı’nın işletmesini alan İvan Savvidis’in, Dedeağaç Limanı için de teklif sunacak şirketler arasında olması ABD yönetimi tarafından endişe ile karşılanmıştı.

İvan Savvidis’in şirketi “Selanik Liman İşletmeciliği”nin İgumeniça Limanı için yakın zamanda yapılacak ihaleye de katılacak şirketler arasında olduğu bildirildi.

Haberler


Türkiye'den AB ve Yunanistan'a 'azınlıklar' yanıtı

İskeçe Türk Birliği Gençlik Kolu yeni yönetimini belirledi

Miçotakis’in BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının ana maddesi Türkiye

THY Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi seçildi

Erdoğan’ın, ‘Tripoliçe Katliamı’ açıklaması Atina’yı kızdırdı

Ukrayna’da Rusya’ya katılmak isteyen bölgeler referandum düzenliyor

Radyo spikeri Kenan Mustafa vefat etti

Binlerce Batı Trakyalı Bursa’daki panayırda buluştu

‘Batı Trakya Türklerine yönelik ayrımcılık anaokullarında başlıyor’

Dedeağaç Limanı için iki şirket teklif verdi

Kış yaklaşıyor, odun – pelet cep yakıyor

Yunanistan'dan ABD ile ortak korvet üretimi için girişim