Anasayfa

24-09-2022
Miçotakis’in BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının ana maddesi Türkiye
Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuştu.
24 Eylül 2022 Cumartesi

Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuştu.

Miçotakis’in 20 dakikalık konuşmasının büyük bir bölümünü Türkiye ili ilişkiler oluşturdu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın saldırgan bir tutum sergilediğini savunan Miçotakis, "Türkiye'nin lideri ülkeme garip bir saplantıya sahip görünüyor. Dilleri giderek kavgacı hale geliyor. Karar verilirse Türkiye'nin ‘gece geleceği’ tehdidinde bulunuyor. Bu bir saldırganın dilidir, barış yanlısının değil" dedi.

Konuşmasında Türk halkına da seslenen Miçotakis, "Yunanistan Türkiye’yi tehdit etmiyor. Biz düşman değiliz.” dedi ve “Yunan topraklarının egemenliğini sorgulamak, tüm Yunanlılar için kırmızı çizgiyi aşıyor" ifadelerini kullandı. Miçotakis, BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasıyla ilgili olarak Twitter hesabından Türkçe mesaj paylaştı.

Türkiye'nin Ege'deki Yunan egemenliğine meydan okumasına ilişkin bu söylemin yeni olmadığını iddia eden Başbakan Miçotakis, 1996 yılındaki Kardak krizine atıf yaparak bugüne kadar Ege'deki "yanlış iddialarının" kapsamlı bir anlatısını adım adım inşa ettiğini savundu.

“ERDOĞAN'IN AGRESİF SÖYLERİMDE YÜKSELİŞLE KARŞI KARŞIYAYIZ"
"Ege'deki karasularımızı genişletmek için egemenlik hakkımızı kullanmayı seçersek, Türkiye savaş nedeni sayacağı ile tehdit ediyor" diyen Miçotakis, "Bu anlatı, Türkiye'nin geçen yıl, 100 yıl önce uluslararası anlaşmalarla kurulmuş bir egemenlik olan Sakız ve Rodos gibi adalar da dahil olmak üzere Doğu Ege adaları üzerindeki Yunan egemenliğine akıl almaz meydan okumasıyla sonuçlandı" diye kaydetti.

Erdoğan'ın "agresif söylemlerinde bir yükselişle karşı karşıya" olduğunu ifade eden Miçorakis, göç konusuna da değindi.

"ERDOĞAN'IN SÖZÜNÜ ETTİĞİ ÇARESİZ İNSANLAR GÜPEGÜNDÜZ TÜRKİYE KIYILARINI TERK EDİYOR"
Yunan Başbakan, "Yunanistan, temel haklara tam saygı göstererek sınırlarını korumaya devam edecektir. Sahil Güvenliğimiz denizde on binlerce insanı kurtardı. Dün Ege'de aralarında çocukların da bulunduğu 130'dan fazla kişiyi kurtardığımızda yine aynısını yaptı. Türkiye'nin göç konusunda Yunanistan ve Avrupa ile aktif olarak işbirliği yapması çok daha faydalı olacaktır. Ne de olsa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözünü ettiği çaresiz insanları taşıyan tekneler, güpegündüz Türkiye kıyılarını terk ediyor" dedi.

"ADALARLA İLGİLİ İDDİALAR TEMELSİZ VE KABUL EDİLEMEZ"
Erdoğan'a seslenen Miçotakis, "Cumhurbaşkanı Erdoğan kırmızı çizgilerden bahsetmek istiyorsa şunu söylüyorum: Türkiye'nin Yunanistan adalarının egemenliğine ilişkin iddiaları temelsiz ve kabul edilemez. Yunan topraklarının egemenliğini sorgulamak, tüm Yunanlar için kırmızı çizgiyi aşıyor" ifadesini kullandı.

MİÇOTAKİS'TEN TÜRKÇE MESAJ
BM Genel Kurulu'nda Türk halkına da seslenen Miçotakis, "Birleşmiş Milletler’den bu mesajla yalnız Türk liderine değil, Türk halkına da yönelerek şunu söylemek isterim: Yunanistan Türkiye’yi tehdit etmiyor. Biz düşman değiliz. Biz komşuyuz ve aramızdaki dostluk ilişkilerine çok önem veriyoruz. Her iki tarafta da büyük çoğunluk, ne anlaşmazlık ne de çatışmayı ister. Gelin beraber, karşılıklı saygı ve işbirliği içinde ve uluslararası hukukun çerçevesinde ileriye doğru adım atalım." dedi.

Miçotakis, söz konusu mesajı Twitter hesabından Türkçe olarak paylaştı.

Haberler


Oktay, Danışma Kurulu üyelerini kabul etti

16 yaşındaki genci ağır yaralayan polise ‘geçici ev hapsi’

Hafta sonu yağmurlu ve fırtınalı geçecek

AİHM kararlarını uygulamayan Yunanistan’a bir uyarı daha

Barker: ‘Geri itmeler yasa dışı’

Mainas: ‘Belediyenin borçları nedeniyle okullarda elektrik kesintisi tehdidi’

Danışma Kurulu üyeleri YTB Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti

Çavuşoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri ile görüştü

Hükümet Sözcüsü protestocuları sağduyuya davet etti

Danışma Kurulu üyeleri Şeb-i Arûs törenlerine katıldı

Genç soydaş iş kazasında hayatını kaybetti

Yakıt yardımı için başvuru süresi doluyor