Anasayfa

21-11-2022
Hükümet ‘Kivotos tou Kosmou’ yönetim kurulunu görevden aldı
'Kivotos tou Kosmou' isimli kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşunda reşit olmayan çocuklara yönelik şiddet ve taciz iddiaları üzerine hükümet kuruluş yönetimini görevden aldı.
21 Kasım 2022 Pazartesi

“Kivotos tou Kosmou” isimli kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşunda reşit olmayan çocuklara yönelik şiddet ve taciz iddiaları üzerine hükümet kuruluş yönetimini görevden aldı.

Anne ve çocukların bakım ve korunmasını amaçlayan örgütle ilgili ulusal basında yer alan haberlerde, çocuklara yönelik fiziksel şiddet ve cinsel istismar iddiaları bitmek bilmiyor. Kurumda misafir edilen birçok kişi “Kivotos tou Kosmou”da kaldığı dönemde fiziksel şiddete uğradığını, ağır şekilde cezalandırıldığı, kurum yetkilileri tarafından zorla çalıştırıldığını iddia ederken, bazıları da cinsel istismara uğradıklarını belirtiyor.

Söz konusu iddiaların ardından olaya yargı el koydu ve suçlamalarla ilgili soruşturma başlatıldı.

KURUMUN YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINDI
Ülke gündemine düşen iddiaların ardından bugün (21 Kasım Pazartesi) Başbakan Kiriakos Miçotakis başkanlığında yapılan toplantıda, kurumun yönetim kurulunun görevden alınmasına karar verildi.

Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu yaptığı açıklamada, hükümet olarak çocuklarla ilgili hassas konulara son derece duyarlı olduklarını ve geçen nisan ayında meclisten geçirilen bir kanunun verdiği yetki ile söz konusu kurumun yöneticilerinin tamamının görevden alındığını belirtti.

İkonomu, konunun artık yargıya taşındığını ve gereken tüm adımların atılacağını söyleyerek, özellikle çocuklarla ilgili bu tür iddiaların hafife alınmaması gerektiğini ifade etti.

Haberler


Oktay, Danışma Kurulu üyelerini kabul etti

16 yaşındaki genci ağır yaralayan polise ‘geçici ev hapsi’

Hafta sonu yağmurlu ve fırtınalı geçecek

AİHM kararlarını uygulamayan Yunanistan’a bir uyarı daha

Barker: ‘Geri itmeler yasa dışı’

Mainas: ‘Belediyenin borçları nedeniyle okullarda elektrik kesintisi tehdidi’

Danışma Kurulu üyeleri YTB Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti

Çavuşoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri ile görüştü

Hükümet Sözcüsü protestocuları sağduyuya davet etti

Danışma Kurulu üyeleri Şeb-i Arûs törenlerine katıldı

Genç soydaş iş kazasında hayatını kaybetti

Yakıt yardımı için başvuru süresi doluyor