Anasayfa

22-11-2022
Atina, Ankara – Kahire yakınlaşmasından rahatsız
Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası açılış resepsiyonunda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es – Sisi ile görüşmesi Atina’da rahatsızlık yarattı.
22 Kasım 2022 Salı

Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası açılış resepsiyonunda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es – Sisi ile görüşmesi Atina’da rahatsızlık yarattı.

Ulusal basında yer alan haberlerde, görüşmede iki halk arasındaki güçlü bağların altının çizildiği ve iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için adımlar atılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Görüşmenin kısa ancak önemli olduğuna dikkat çekilen haberlerde, Erdoğan – Sisi görüşmesinin siyasi düzeyde yakınlaşmanın açık bir göstergesi olduğu yorumu yer aldı.

Haber – yorumlarda, Libya’da oynadığı rol nedeniyle Mısır’da Ankara’ya karşı hala ciddi tepkilerin olduğu, buna rağmen iki ülke arasında işbirliği alanları arandığı kaydedildi.

Kathimerini gazetesi konuyla ilgili haberinde, Kahire - Ankara arasındaki yeniden yakınlaşma çabalarının hız kesmeden devam ettiğine ilişkin son aylarda yaptığı yorumları hatırlattı. Haberde, Ukrayna’dan tahıl ihracında Türkiye’nin ana aracı konumunda olmasının Ankara’nın Kahire’deki etkisini daha da güçlendirdiği ifade edildi. Mısır’ın, Rusya ve Ukrayna’dan gelen tahıl ithalatına yüzde 80 oranında bağımlı olduğu belirtildi.

Atina’nın endişeli olduğuna dikkat çeken gazete, Kahire ile zaten yakın olan ikili ilişkilerin pekiştirilmesi ve güçlendirilmesi için çabaların sürdürüldüğü de kaydetti. Milli Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos ve Mısırlı mevkidaşı General Muhammed Zeki’nin bugün iki ülke arasında arama kurtarma yetki alanlarına ilişkin bir anlaşma imzalayacaklarını hatırlatan gazete, Kahire’deki törene iki ülkenin taahhüdünü vurgulamak için dışişleri bakanları Nikos Dendias ve Samih Şukri’nin da katılacağını kaydetti.

Geçen cumartesi gününden bu yana Mısır ve Yunanistan’ın İskenderiye bölgesindeki “Medua 12” ortak tatbikatının devam ettiğini de belirten Kathimerini, Kahire’ye giden heyet arasında yer alan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varviçiotis’in de Mısırlı mevkidaşı ile tarım sektöründe mevsimlik işçilerin çalıştırılması ilişkin bir anlaşma imzalayacağını ifade etti.

Haberler


Oktay, Danışma Kurulu üyelerini kabul etti

16 yaşındaki genci ağır yaralayan polise ‘geçici ev hapsi’

Hafta sonu yağmurlu ve fırtınalı geçecek

AİHM kararlarını uygulamayan Yunanistan’a bir uyarı daha

Barker: ‘Geri itmeler yasa dışı’

Mainas: ‘Belediyenin borçları nedeniyle okullarda elektrik kesintisi tehdidi’

Danışma Kurulu üyeleri YTB Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti

Çavuşoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri ile görüştü

Hükümet Sözcüsü protestocuları sağduyuya davet etti

Danışma Kurulu üyeleri Şeb-i Arûs törenlerine katıldı

Genç soydaş iş kazasında hayatını kaybetti

Yakıt yardımı için başvuru süresi doluyor