Anasayfa

23-11-2022
Yunanistan ve Mısır arama -kurtarma ve mevsimlik işçi konularında anlaştı
Yunanistan ve Mısır, "Havacılık ve Denizcilik Alanında Arama Kurtarma İşbirliği Anlaşması" ile "Mısır'dan Yunanistan'a mevsimlik işçi alımını" öngören anlaşmayı imzaladı.
23 Kasım 2022 Çarşamba

Yunanistan ve Mısır, "Havacılık ve Denizcilik Alanında Arama Kurtarma İşbirliği Anlaşması" ile "Mısır'dan Yunanistan'a mevsimlik işçi alımını" öngören anlaşmayı imzaladı.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Kahire’de bulunan Bakan Panayotopulos'un dün Mısırlı mevkidaşı Muhammed Zeki ile görüştüğü belirtildi. Açıklamada, görüşmede iki ülke arasında “Havacılık ve Denizcilik Alanlarında Arama Kurtarma İş Birliği Anlaşması” imzalandığı kaydedildi.

Panayotopulos, anlaşmanın, Yunanistan ve Mısır arasındaki alanda arama ve kurtarma için yetki alanı ve sorumluluk bölgelerini tanımladığını savunarak, bu bölgelerin Atina ve Kahire Uçuş Bilgi Bölgesi (FIR) ile örtüştüğünü ileri sürdü.

İmza töreninde hazır bulunun Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise yaptığı açıklamada, söz konusu anlaşmanın ikili ilişkileri güçlendirdiğini söyledi.

Anlaşmanın tehlikedeki insan hayatlarını kurtarmak için önemli olduğunu belirten Dendias, "Anlaşma, Akdeniz’in Avrupa, Asya ve Afrika arasında bir engel oluşturmadığını gösteriyor, Akdeniz hiçbir zaman da engel olmadı. Akdeniz, bu üç kıtanın halkları arasında köprü oluşturuyor.” diye konuştu.

MEVSİMLİK İŞÇİ
Kahire’ye giden heyette yer alan Dışişleri Bakan Yardımcısı Miltiadis Varviçyotis ise Mısırlı mevkidaşı Ihab Nasr ile Mısır'dan Yunanistan'a 5 bin mevsimlik işçi alımını öngören bir anlaşma imzaladı.
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, anlaşmanın ilk yılı için planlanan pilot uygulamada, 5 bin Mısırlı işçinin Yunanistan'da tarım sektöründe azami 9 ay çalıştırılmasının öngörüldüğü bildirildi.

Açıklamada, anlaşmayla hem Yunanistan'ın tarım işçisi ihtiyacının karşılanması hem de düzensiz göçle mücadele edilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Haberler


Oktay, Danışma Kurulu üyelerini kabul etti

16 yaşındaki genci ağır yaralayan polise ‘geçici ev hapsi’

Hafta sonu yağmurlu ve fırtınalı geçecek

AİHM kararlarını uygulamayan Yunanistan’a bir uyarı daha

Barker: ‘Geri itmeler yasa dışı’

Mainas: ‘Belediyenin borçları nedeniyle okullarda elektrik kesintisi tehdidi’

Danışma Kurulu üyeleri YTB Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti

Çavuşoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri ile görüştü

Hükümet Sözcüsü protestocuları sağduyuya davet etti

Danışma Kurulu üyeleri Şeb-i Arûs törenlerine katıldı

Genç soydaş iş kazasında hayatını kaybetti

Yakıt yardımı için başvuru süresi doluyor