Anasayfa

23-11-2022
Türk ve Yunan sanatçıların sergisi Gümülcine’ye de geliyor
“Aynı Göğün Altında, Aynı Denizin Etrafında” başlıklı karma sergi, iki halkın sanat aracılığı ile dayanışmasını anlatıyor.
23 Kasım 2022 Çarşamba

Gümülcine Papadrielles Belediye Galerisi, 3 – 15 Aralık tarihleri arasında Yunanistan ve Türkiye’den sanatçıların eserlerinin yer alacağı “Aynı Göğün Altında, Aynı Denizin Etrafında” isimli sergiye ev sahipliği yapacak. Sergide, Gümülcineli Ebru Yusuf ve Markos Traitorakis’in eserleri de yer alıyor.

Selanik ve Kuzey Yunanistan’da yaşayan sanatçılardan oluşan FireArt Sanat Grubu ile İstanbul’daki Nazım Hikmet Kültür Merkezinin işbirliği ile gerçekleşen sergi halkların barış içinde yaşamasını konu alıyor. Yunan ve Türk sanatçıların ortak amacının iki halk arasındaki dayanışma ihtiyacını sanat yoluyla vurgulamak olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili basın bülteninde, “Yolculuğuna İstanbul'dan başlayan sergi, Selanik'teki "Islahane" Kültür Merkezi'nde (Πολυχώρος Πολιτισμού «Ισλαχανέ») ağırlandı. Bir sonraki durağı Gümülcine olan bu sergi, savaşların nedenleri konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Sergi diğer şehirleri ve ülkeleri aynı hedefle gezmeye devam edecek.” denildi.

Sergi, pazartesi - cumartesi günleri 11.00-14.00 saatleri arasında gezilebilecek. Ayrıca salı, perşembe ve cuma günleri 18.00 – 20.00 saatleri arasında da ziyarete açık olacak.

“Aynı Göğün Altında, Aynı Denizin Etrafında” başlıklı karma sergisi yolculuğuna 21 Ağustos’ta İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde başlamıştı.

Haberler


Oktay, Danışma Kurulu üyelerini kabul etti

16 yaşındaki genci ağır yaralayan polise ‘geçici ev hapsi’

Hafta sonu yağmurlu ve fırtınalı geçecek

AİHM kararlarını uygulamayan Yunanistan’a bir uyarı daha

Barker: ‘Geri itmeler yasa dışı’

Mainas: ‘Belediyenin borçları nedeniyle okullarda elektrik kesintisi tehdidi’

Danışma Kurulu üyeleri YTB Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti

Çavuşoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri ile görüştü

Hükümet Sözcüsü protestocuları sağduyuya davet etti

Danışma Kurulu üyeleri Şeb-i Arûs törenlerine katıldı

Genç soydaş iş kazasında hayatını kaybetti

Yakıt yardımı için başvuru süresi doluyor