Anasayfa

24-11-2022
BTTÖB’den ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ mesajı
Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) “24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı.
24 Kasım 2022 Perşembe

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) “24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı. BTTÖB’nin sosyal medya üzerinden yayımlanan mesajda tüm öğretmenlerin “24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlanırken, azınlık eğitiminin yaşadığı sorunlara da dikkat çekildi.

BBTÖB tarafından yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Başta Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliğimizin değerli üye öğretmenleri olmak üzere, dünyadaki tüm vefakar öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kalben kutluyoruz.

Bizler Lozan Antlaşması ile bu vatana emanet bırakılırken eğitim alanında özerkliğimiz garanti altına alınmıştı. Lakin Lozan’dan bugüne geçen süreç içinde özellikle cunta yönetiminden sonra azınlığın fikri alınmadan tek taraflı çıkarılan yasalarla azınlık eğitiminin her geçen gün özel ve özerk olma özelliği elinden alınmıştır ve alınmaktadır. Bugün itibarıyla Türkçe ve Yunanca eğitim verecek anaokulu talebimiz dikkate alınmıyor. İlkokullarımızın özel statüsü dikkate alınmadan çocuk azlığı bahane edilerek okullarımız bir bir kapatılıyor.

Halihazırda görev yapan öğretmenlerimizin Türkçe bilgisinin geliştirilmesi için talep edilen Türkiye destekli seminerlere imkan verilmiyor. Türkiye üniversitelerinden mezun öğretmenlerimiz ilkokullarımızda görev alamıyor. Sayıca yetersiz olmasına rağmen yeni ortaokul ve lise açmamıza müsaade edilmiyor. Okullarımızda eğitim kalitesinin yükselmesi maalesef istenilmiyor ve devlet okulları özendiriliyor. Ülkesine sadık birer Yunan vatandaşı olarak bu haksızlığı hak etmediğimizi düşünüyor ve ülkemiz yöneticilerinin bu yanlıştan dönmelerini umutla bekliyoruz.

Tüm bu olumsuzluklar içinde 24 Kasım Öğretmeler Günü’nü kutluyoruz. Bu duygularla, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tekrardan kutlar, saygı ve sevgilerimizi sunarız.”

Bu arada, Batı Trakya’daki azınlık kurum ve kuruluşları da sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlarla 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Haberler


Oktay, Danışma Kurulu üyelerini kabul etti

16 yaşındaki genci ağır yaralayan polise ‘geçici ev hapsi’

Hafta sonu yağmurlu ve fırtınalı geçecek

AİHM kararlarını uygulamayan Yunanistan’a bir uyarı daha

Barker: ‘Geri itmeler yasa dışı’

Mainas: ‘Belediyenin borçları nedeniyle okullarda elektrik kesintisi tehdidi’

Danışma Kurulu üyeleri YTB Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti

Çavuşoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri ile görüştü

Hükümet Sözcüsü protestocuları sağduyuya davet etti

Danışma Kurulu üyeleri Şeb-i Arûs törenlerine katıldı

Genç soydaş iş kazasında hayatını kaybetti

Yakıt yardımı için başvuru süresi doluyor