Anasayfa

08-12-2022
Hükümet Sözcüsü protestocuları sağduyuya davet etti
Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, 16 yaşındaki bir gencin polis kurşunuyla ağır yaralanmasının ardından çıkan olaylara ilişkin soğukkanlı olma çağrısında bulundu.
8 Aralık 2022 Perşembe

Haftalık olağan basın toplantısında konuşan İkonomu, 16 yaşındaki Kostas Frangulis'in 5 Aralık'ta Selanik'te polis kurşunuyla ağır yaralanmasına ilişkin olayın yargı tarafından soruşturulduğunu belirterek, kamu düzenini bozan davranışlara müsamaha edilmeyeceğini ifade etti.

İkonomu, "Soğukkanlılık ve sağduyu rica ediyorum ve net bir şekilde ifade etmek isterim ki kamu organlarına karşı kanun dışı, saldırgan davranışlara karşı en ufak hoşgörü gösterilmeyecektir." dedi.

PROTESTOLARA YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ
Kostas Frangulis'in ağır yaralanmasının ardından Selanik ve başkent Atina'da çok sayıda protesto gösterisi düzenlendi. Atina'nın da dahil olduğu Attiki Bölgesi'nin batısında dün akşam protestocuların yolda kurdukları barikatları ateşe vermesi ve bir lastik mağazasının kimliği belirsiz kişilerce yakılmasının ardından polis bölgede yoğun güvenlik önlemleri aldı.

OLAYLAR NASIL GELİŞTİ?
Selanik kentinde 5 Aralık'ta "dur" ihtarına uymayarak kaçan sürücü Kostas Frangulis, polisin ateş açması sonucu ağır yaralanmıştı.

Başından yaralanan 16 yaşındaki genç, yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı.

Yunanistan Emniyet Teşkilatından yapılan açıklamada, polisin genci, satın aldığı benzinin parasını ödemeden ayrıldığı benzinlik çalışanının şikayeti üzerine takibe aldığı belirtilmişti.

Açıklamada, polis takibinden kurtulmak için tehlikeli şekilde araç kullandığı ve uyarıları dikkate almadığı aktarılan genci, polisin iki el ateş açarak durdurmaya çalıştığı kaydedilmişti.

Haberler


Mümin Gençoğlu Bursa’da anılacak

BTAYTD yönetiminden Başkonsolos Ünal’a ziyaret

KKE’nin Rodop ili adayları belli oldu

Adnan Selim babasını kaybetti

Katrugalos: ‘Müslüman azınlık üyeleri kendini istedikleri gibi tanımlama hakkına sahip’

Ana muhalefetten meclisteki oylamalara katılmama kararı

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğünden ‘Manevi Destek Projesi’

Merhum Müftü Ahmet Mete’nin ismi İzmit’te yaşatılacak

GTGB’den çocuklara yönelik etkinlik

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu İzmit’te 29 Ocakları anlattı

Ali Salihoğlu’na son veda

Yunan Hava Kuvvetlerinde 3 günlük 'askeri yas'