Anasayfa


23-01-2023
Ta Nea: ‘Larisa’ya yeni Suda – Amerikalılar sessizce ne inşa ediyor?’
Larisa için ABD’nin yeni Suda üssü benzetmesi yapıldı.
23 Ocak 2023 Pazartesi

Larisa için ABD’nin yeni Suda üssü benzetmesi yapıldı. Ta Nea gazetesinin haberinde, Larisa’daki Hava Kuvvetlerine ait 110. Savaş Kanadının son dönemde Amerikalıların ilgi odağı olduğu belirtildi.

Söz konusu üssün, ABD – Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması kapsamında olduğu belirtilen haberin başlığında ise “Türkiye nasıl tepki gösterecek” ifadesi dikkat çekti.

Haberde, askeri analistlere göre, Larisa’nın ABD Hava Kuvvetleri için Dedeağaç ve Suda ile eş değer, belki de daha büyük öneme sahip bir üs haline gelmesinin beklendiği kaydedildi.

ABD – Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması çerçevesinde, ABD’nin 12 Kasım’da Larisa’daki 110. Savaş Kanadına 8 gelişmiş MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) konuşlandırıldığı hatırlatılan haberde, bunun 2018 yılından bu yana devam ettiği ve bir ilk olmadığı hatırlatıldı.

Askeri kaynakların birçok kez açıkladığı gibi, söz konusu İHA’ların yalnızca ABD kuvvetleri tarafından kullanıldığı ve en azından şu ana kadar ortak bir eğitim planı ve programı olmadığı da haberde yer aldı.

İlk başta sayısı iki olan İHA’ların bugün sekize ulaşmasının önemli bir artış olduğu ifade edilen haberde, Larissa hava üssünde yapılan çalışmaların, ABD’nin bölgede “kalıcı” olduğu ve söz konusu çalışmaların sadece belirli bir hava aracına (İHA) yönelik olmadığı senaryolarına da neden olduğu belirtildi.

ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşmasının süresiz yürürlükte kalmasına yönelik kararın arkasında da ABD’nin bölgedeki üslere yatırım yapabilmesine kolaylık sağlamak olduğu ifade edildi.

Ta Nea gazetesinde, yerel basında ABD'nin, Amerikan Hava Kuvvetleri Avrupa - Afrika (USAFE - AFAFRICA) komutasının kalıcı üssünü oluşturmak amacıyla Larissa hava üssüne daha fazla yatırım yapma yönünde kararın alındığı bilgilerine yer verildiğine dikkat çekti.

Haberde ayrıca aynı bölgede Stefanovikio’da 1. Ordu Havacılık Tugayı karargahının da ABD Hava Kuvvetlerine ait UH-60 Black Hawk helikopterlerine ve personeline ev sahipliği yaptığı hatırlatıldı.

İHA teknolojisindeki en gelişmiş MQ-9 Reaper'ın geniş bölgede ABD kontrolünü arttıracağı için Rusya’nın gözünün özellikle Ukrayna savaşı sonrasında bu üslerde olacağı da ifade edildi.

Haberler


Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram ‘Seçim Gündemi’nde

‘Ciro hedefi 1 milyar dolar’

Türk Devletleri Teşkilatı 14 yaşında

SİYASİ REKLAM – Arif Mehmet – Yassıköy Belediyesi Meclis Üyesi Adayı

Eyalet Başkan Adayı Stergios İliopulos ‘Seçim Gündemi’ne konuştu

Bursa derneğinden seçim organizasyonu

Tıkızlı köyündeki mezarlık uzun yıllar sonra temizleniyor

Erdem Hüseyin, ‘Seçim Gündemi’nin konuğu oldu

Yunanistan, Ankara’daki terör saldırısını kınadı

Acil trombosit aranıyor!

Yeni doğan bebek sayısı 2022’de geriledi

Danışma Kurulu Ankara’daki terör saldırısını kınadı