Anasayfa

31-01-2023
İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu İzmit’te 29 Ocakları anlattı
İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İzmit’te düzenlenen “29 Ocak Milli Direniş ve Toplumsal Dayanışma Günü” etkinliğine katılarak konuşma yaptı.
31 Ocak 2023 Salıİskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İzmit’te düzenlenen “29 Ocak Milli Direniş ve Toplumsal Dayanışma Günü” etkinliğine katılarak konuşma yaptı.

29 Ocak 2023 Pazar günü, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Genel Merkezi ve BTTDD İzmit Şubesi tarafından organize edilen ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen 29 Ocak programı, İzmit’te yaşayan Batı Trakyalı ve diğer Balkan ülkelerinden soydaşların katılımıyla yapıldı. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, BTTDD’nin davetlisi olarak İzmit’teki etkinliğe katılarak “35. Yılında 29 Ocakları Anlamak” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Konuşmasında 29 Ocakların Batı Trakya Türkleri açısından önemini anlatan İTB Başkanı, 29 Ocakların sonuçları hakkında bilgi verdi. 29 Ocak’ın en büyük kitlesel hak arama eylemi olduğunu söyleyen Ahmetoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın 29 Ocaklardaki mücadeleler sayesinde vatandaşlık hakları alanında önemli kazanımlar elde ettiğini ancak uluslararası hukukun teminatı altında olan azınlık hakları alanında hak gasplarının devam ettiğini, bu alanda bir iyileşmeden bahsedilemeyeceğini anlattı.

İTB’nin 40 yıllık hukuk mücadelesinden de bahseden Ahmetoğlu, Yunanistan’ın 15 yıldır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararını uygulamamakta ısrar ettiğini ve İTB’nin yasal statüsünü iade etmediğini vurguladı. Ahmetoğlu, “Bundan 35 yıl önce Batı Trakya Türkünün milli kimliğini inkar eden zihniyet ne yazık hala değişemedi. İnkar politikası AİHM kararlarına rağmen devam ediyor.” dedi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükanıt’a İskeçe Hamidiye Köprüsü’nün tablosunu, BTTDD Genel Başkanı Hasan Küçük’e ise İTB kurucularından Mehmet Hilmi tablosunu hediye etti.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu daha sonra İzmit’teki Milli Kimlik anıtı önünde yapılan törene katıldı.

Haberler


ABD’den Yunanistan’a 76 adet askeri çıkarma aracı

AB’den deprem için 1 milyar euroluk destek

Başkonsoloslukta İstiklal Marşı’nın kabulü ve şehitler için tören

Gravanis köylerdeki durumu eleştirdi

Türkiye ve Yunanistan birbirlerinin adaylıklarını destekleyecekler

Seçek Derneği depremzedeler için yardım kermesi düzenledi

Müftü Trampa’dan Ramazan ayı mesajı

Brüksel’de Dendias – Çavuşoğlu görüşmesi bugün

İskeçe’de şok eden cinayet!

GAT yeni yönetimini belirledi

Çocuklar için Ramazan etkinliği Kozlukebir’de gerçekleşti

60 kamyon ihtiyaç malzemesi depremzedeler için yola çıktı