Anasayfa

31-01-2023
Merhum Müftü Ahmet Mete’nin ismi İzmit’te yaşatılacak
İzmit Belediyesi, merhum İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin anısına çeşme hayratı yaptırdı.
31 Ocak 2023 Salıİzmit Belediyesi, merhum İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin anısına çeşme hayratı yaptırdı.

İzmit’teki Balkan Dernekleri Yerleşkesinde yapılan ve merhum Müftü Ahmet Mete’nin ismini taşıyan çeşmenin açılışı, Batı Trakya Türklerinin Milli Direniş ve Toplumsal Dayanışma Günü’nün yıl dönümünde 29 Ocak Pazar günü gerçekleştirildi. İzmit’teki etkinliğe Müftü Mete’nin çocukları, damadı ve torunları ile İskeçe Müftülüğünden Mustafa Kamo ve İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu katıldı.

İzmit Belediyesi tarafından nüfus mübadelesinin 100. yılı nedeniyle Balkan Dernekleri Yerleşkesi’nde anma programı düzenlendi. Programda merhum İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete anısına yapılan çeşme hayratının açılışı da yapıldı.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin adının yaşatılması için böyle bir eserin ortaya çıkarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Programa İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, BTTDD İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk ve dernek yöneticileri, diğer Balkan dernekleri temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve İzmit’te yaşayan çok sayıda Batı Trakyalı katıldı.

Müftü Mete ailesi adına konuşan Ahmet Mete’nin oğlu Mehmet Mete, babasının adının böyle güzel bir eserle yaşatılacak olmasından duydukları mutluluğu dile getirdi ve bunun gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Etkinlikte Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük de bir konuşma yaparak, 29 Ocak gibi önemli bir tarihte İskeçe’nin merhum Müftüsü Ahmet Mete’nin adını yaşatacak bir eserin açılmasının önemini vurguladı ve İzmit Belediyesi’ne teşekkür etti.

Etkinlikte konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şunları kaydetti: “Çok iyi biliyorum ki, hepimizin gönlünde ayrı bir yeri olan Ahmet Mete’yi maalesef geçtiğimiz yıl kaybettik. Bizler de vefatın hemen ardından çalışma arkadaşlarımızla birlikte İskeçe’deydik. Kıymetli ailesini ziyaret ederek, taziyelerimizi ilettik, kabri başında dualarımızı ettik. Onun Batı Trakya’da yaptığı hizmetler her zaman hayırla, duayla ve rahmetle anılacak. Bir kez daha mekanı cennet, makamı âlî olsun. İzmit de mübadelenin yaşandığı kentlerden bir tanesi. Biz de İzmit Belediyesi olarak bu bilinçle mübadillerin ve yüreğiyle, fedakarlığıyla Batı Trakya’daki soydaşlarımızın haklı mücadelesine ömrünü adayan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin aziz hatırasını Balkan Dernekleri Yerleşkemizde yaptığımız hayrat çeşmesi ile yaşatmak istedik.”

İskeçe Müftülüğü temsilcisi Mustafa Kamo, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e, Ahmet Mete’nin İskeçe Camileri adlı kitabını ve Kardelen dergisi 29 Ocak özel sayısını hediye etti.

Yapılan konuşmalardan sonra çeşmenin açılışı dualarla gerçekleştirildi. Çeşmenin kurdelesi Müftü Ahmet Mete’nin torunu Yusuf tarafından kesildi.

Daha sonra ise mübadelenin 100. yılı nedeniyle düzenlenen ve Dr. Neval Konuk’un konuşmacı olarak katıldığı panel gerçekleştirildi.

Haberler


ABD’den Yunanistan’a 76 adet askeri çıkarma aracı

AB’den deprem için 1 milyar euroluk destek

Başkonsoloslukta İstiklal Marşı’nın kabulü ve şehitler için tören

Gravanis köylerdeki durumu eleştirdi

Türkiye ve Yunanistan birbirlerinin adaylıklarını destekleyecekler

Seçek Derneği depremzedeler için yardım kermesi düzenledi

Müftü Trampa’dan Ramazan ayı mesajı

Brüksel’de Dendias – Çavuşoğlu görüşmesi bugün

İskeçe’de şok eden cinayet!

GAT yeni yönetimini belirledi

Çocuklar için Ramazan etkinliği Kozlukebir’de gerçekleşti

60 kamyon ihtiyaç malzemesi depremzedeler için yola çıktı