Anasayfa

01-02-2023
Mümin Gençoğlu Bursa’da anılacak
Hayatını göçmen sorunlarına adamış, siyasetçi, iş insanı ve BALGÖÇ’ün kurucusu Mümin Gençoğlu vefatının 30’uncu yılında Bursa’da anılacak.
1 Şubat 2023 Çarşamba

Hayatını göçmen sorunlarına adamış, siyasetçi, iş insanı ve BALGÖÇ’ün kurucusu Mümin Gençoğlu vefatının 30’uncu yılında Bursa’da anılacak.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mümin Gençoğlu için 7 Şubat Salı günü düzenlenecek anma programının Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşeceği belirtildi.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde YTB tarafından organize edilecek anma programında Gençoğlu için kaleme alınan kitabın tanıtımı da yapılacak.

MÜMİN GENÇOĞLU KİMDİR?
Mümin Gençoğlu Bulgaristan'ın Kırcaali ilinin Yiğitler köyünde dünyaya geldi. 1948 yılında Kırcaali Rüştiyesi'nden mezun oldu. 1951 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye ailesiyle birlikte göç ederek Bursa'ya yerleşti.

1951 -1955 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediyesinde, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında çeşitli görevlerde bulundu ve 1959 yılında Bursa’da ticari hayata başladı. Daha ziyade tütün alımı ve ihracatı ile uğraştı, 1970 - 1971 - 1972 yıllarında Türkiye'de en fazla ihracat yapan kişi olarak ödüllendirildi. 1983 – 1986 yıllarında Türkiye vergi rekortmenleri arasında yer aldı ve Bursa'da vergi rekortmeni olarak ödüllendirildi. Tütün, tekstil, gıda ve gayrimenkul sektörleri başta olmak üzere enerji, turizm, finans, sigortacılık, havacılık ve medya alanlarında yatırımları olan bugünkü Gençoğlu Holdingin de temellerini attı.

24 yıl Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında meclis üyesi, 20 yıl yönetim kurulu üyesi, üç yıl oda başkan vekili ve üç yıl da oda meclis başkanı olarak görev yaptı. 1973 -1978 yılları arasında kuruluşu ve yapılanmasında büyük emekler verdiği Bursaspor Kulübü başkanlığında bulundu.

1985 yılında halk arasında Bal-Göç olarak bilinen ve merkezi Bursa'da bulunan Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneğini kurdu ve bu derneğin başkanlığını, bu amaçla kurulan derneklerin oluşturduğu federasyonun ise genel başkanlığını yürüttü.

1991 yılında siyasete atılarak, seçimlerde Anavatan Partisi Bursa Milletvekili seçildi.

7 Şubat 1993 tarihinde Ankara'ya Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılacak Adnan Kahveci'nin cenaze törenine giderken Sivrihisar, Eskişehir karayolunda geçirdiği trafik kazası sonucu 60 yaşında vefat etti.

Hayatını göçmen sorunlarına adamış olmasından ve bu konuda göstermiş olduğu gayretlerinden dolayı Türkiye'de halk arasında ve basında "Mümin Ağa" adıyla anıldı.

Eski devlet bakanı ve yakın arkadaşı Adnan Kahveci'yle iki gün arayla vefat etmeleri, ikilinin bir suikast girişimine kurban gittikleri kuşkularını da yaratmıştı. Cenazesi Bursa'daki Emir Sultan Mezarlığı'na defnedilmişti.

Haberler


ABD’den Yunanistan’a 76 adet askeri çıkarma aracı

AB’den deprem için 1 milyar euroluk destek

Başkonsoloslukta İstiklal Marşı’nın kabulü ve şehitler için tören

Gravanis köylerdeki durumu eleştirdi

Türkiye ve Yunanistan birbirlerinin adaylıklarını destekleyecekler

Seçek Derneği depremzedeler için yardım kermesi düzenledi

Müftü Trampa’dan Ramazan ayı mesajı

Brüksel’de Dendias – Çavuşoğlu görüşmesi bugün

İskeçe’de şok eden cinayet!

GAT yeni yönetimini belirledi

Çocuklar için Ramazan etkinliği Kozlukebir’de gerçekleşti

60 kamyon ihtiyaç malzemesi depremzedeler için yola çıktı