Anasayfa

14-03-2023
Miçotakis: ‘Gerginliğin azaldığı bir süreci yaşıyoruz’
Başbakan Kiriakos Miçotakis, Türkiye’deki depremler ve Yunanistan’daki tren kazasının ardından iki ülke ilişkilerinde gerginliğin azaldığı bir dönemin yaşandığını söyledi.
14 Mart 2023 Salı

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Türkiye’deki depremler ve Yunanistan’daki tren kazasının ardından iki ülke ilişkilerinde gerginliğin azaldığı bir dönemin yaşandığını söyledi.

Başbakan Miçotakis, Türkiye’de yaşanan deprem felaketi ve Yunanistan’da meydana gelen, ülke tarihinin en ağır tren kazasının ardından, karşılıklı dayanışma ruhu ile iki komşu ülke arasındaki ilişkilerde yumuşama yaşandığını dile getirdi.

Kıbrıslı mevkidaşı Nikos Hristodulidis ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Miçotakis, iki ülke arasındaki ilişkilerle ilglili olarak, "Kabul edilemez provokasyonlarla dolu uzun bir dönemin, saldırgan bir tutumun olduğu uzun bir dönemin ardından bugün gerginliğin azaldığı bir süreci yaşıyoruz. Gerginliğin azaldığı, olumlu tavırların ve olumlu davranışların sergilendiği bir dönem." ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından Yunan halkında, depremzedelerin acısını paylaşma duygusu oluştuğunu ve Türkiye’nin tavrı ile de iki ülke arasında, karşılıklı olarak "odak noktalarında bir kayma" yaşandığını belirten Başbakan Miçotakis, "Ölümcül deprem halklarımızı insani boyutta birbirine yakınlaştırdı." dedi.


Haberler


ABD’den Yunanistan’a 76 adet askeri çıkarma aracı

AB’den deprem için 1 milyar euroluk destek

Başkonsoloslukta İstiklal Marşı’nın kabulü ve şehitler için tören

Gravanis köylerdeki durumu eleştirdi

Türkiye ve Yunanistan birbirlerinin adaylıklarını destekleyecekler

Seçek Derneği depremzedeler için yardım kermesi düzenledi

Müftü Trampa’dan Ramazan ayı mesajı

Brüksel’de Dendias – Çavuşoğlu görüşmesi bugün

İskeçe’de şok eden cinayet!

GAT yeni yönetimini belirledi

Çocuklar için Ramazan etkinliği Kozlukebir’de gerçekleşti

60 kamyon ihtiyaç malzemesi depremzedeler için yola çıktı