Anasayfa


14-03-2023
Miçotakis: ‘Gerginliğin azaldığı bir süreci yaşıyoruz’
Başbakan Kiriakos Miçotakis, Türkiye’deki depremler ve Yunanistan’daki tren kazasının ardından iki ülke ilişkilerinde gerginliğin azaldığı bir dönemin yaşandığını söyledi.
14 Mart 2023 Salı

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Türkiye’deki depremler ve Yunanistan’daki tren kazasının ardından iki ülke ilişkilerinde gerginliğin azaldığı bir dönemin yaşandığını söyledi.

Başbakan Miçotakis, Türkiye’de yaşanan deprem felaketi ve Yunanistan’da meydana gelen, ülke tarihinin en ağır tren kazasının ardından, karşılıklı dayanışma ruhu ile iki komşu ülke arasındaki ilişkilerde yumuşama yaşandığını dile getirdi.

Kıbrıslı mevkidaşı Nikos Hristodulidis ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Miçotakis, iki ülke arasındaki ilişkilerle ilglili olarak, "Kabul edilemez provokasyonlarla dolu uzun bir dönemin, saldırgan bir tutumun olduğu uzun bir dönemin ardından bugün gerginliğin azaldığı bir süreci yaşıyoruz. Gerginliğin azaldığı, olumlu tavırların ve olumlu davranışların sergilendiği bir dönem." ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından Yunan halkında, depremzedelerin acısını paylaşma duygusu oluştuğunu ve Türkiye’nin tavrı ile de iki ülke arasında, karşılıklı olarak "odak noktalarında bir kayma" yaşandığını belirten Başbakan Miçotakis, "Ölümcül deprem halklarımızı insani boyutta birbirine yakınlaştırdı." dedi.


Haberler


Türk askeri heyeti Ferecik’teki Piyade Tugay Komutanlığını ziyaret etti

Atina ve Selanik’te 23 Nisan coşkusu

Gümülcine’de DEB Partisi ile EFA’dan ortak etkinlik

Geleneksel ’Çocuk Şenliği’ne yoğun ilgi

Gümülcine Müftülüğünün düzenlediği bilgi yarışması tamamlandı  

Yassıhöyük barajından Kuruçay’a bırakılan su miktarı arttırıldı  

Hakan Aysev’den Gümülcine’de muhteşem konser

Baran, İkinci Şans Okullarındaki öğrencilerin ulaşım sorununu sordu

İskeçe’de hatim etkinlikleri başlıyor

Yerapetritis: ‘Deniz parklarının yeri henüz belirlenmedi’

UEFA Avrupa Konferans Ligi yarı final eşleşmeleri belli oldu

Yapay Zeka: Fırsatlar ve Dezavantajlar