Anasayfa

26-05-2023
Ulusal Şeffaflık Kurumu, Ege’de düzensiz göçmenlerin geri itilmesini soruşturacak
Ulusal Şeffaflık Kurumu, New York Times gazetesinin paylaştığı, aralarında küçük çocukların da olduğu düzensiz göçmenlerin Yunan sahil güvenlik ekiplerince denizde terk edildiği videoyla ilgili araştırma yapmakla görevlendirildi.
26 Mayıs 2023 Cuma

Ulusal Şeffaflık Kurumu, New York Times gazetesinin paylaştığı, aralarında küçük çocukların da olduğu düzensiz göçmenlerin Yunan sahil güvenlik ekiplerince denizde terk edildiği videoyla ilgili araştırma yapmakla görevlendirildi.

Kathimerini gazetesinin haberine göre, hükümet, Avrupa Birliği’nin iç işlerinden sorumlu yetkili komiseri Ylva Johansson’un talebiyle Ulusal Şeffaflık Kurumunu konuyla ilgili araştırma için görevlendirdi.

Johansson sosyal medya hesabından, "Olayın tam ve bağımsız şekilde soruşturulması için Yunan makamlarına resmi bir talep gönderildi. Yunan makamları tarafından uygun bir takip yapılması gerekiyor." paylaşımında bulunmuştu.

Yeni Demokrasi Partisi lideri ve eski Başbakan Kiriakos Miçotakis, salı günü CNN televizyonuna verdiği röportajda, olayla ilgili soruşturma emri verildiğini açıklamış, "Bu olay, yetkili makamlar tarafından soruşturuluyor." açıklamasında bulunmuştu.

New York Times’ta yayımlanan görüntülerde Midilli Adası’nda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 12 düzensiz göçmenin, kar maskeli kişilerce beyaz minibüsle uzak noktaya götürülüp bota bindirilmeleri, daha sonra Yunan sahil güvenlik teknesine aktarılmaları ve Ege Denizi’nin ortasında terk edilmeleri yer alıyor.

Johansson, medya kuruluşu Politico’ya verdiği mülakatta görüntülere ilişkin, göçmenlere yapılanların geri itmeden daha beter olduğunu belirterek, "Videolarda görünen şey tehcirdir." ifadesini kullanmıştı.

FOTO: AA


Haberler


Özgür Ferhat: ‘25 Haziran’da tek hedefimiz Rodop ilinde yeniden zafer’

İTB ve GTGB ekibi Edirne’de etkinliğe katıldı

Klimenko, 24 yerleşim yerinin su altında kaldığını söyledi

Seçim haritası, Rodop ili, Miçotakis’in açıklamaları ve düşündürdükleri

25 Haziran seçimlerinin favorisi siyasiler halkın desteği için yarışacak

Tatil ve kitap yardımları için başvurular başladı

Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokuluna kayıtlar başlıyor

’Batı Trakya Türk toplumunun hür iradesi ve demokratik tercihi yok sayılıyor’

BTAYTD Kadınlar Kolu ve Mucize Tiyatrosundan piknik

Gümülcine’de ‘Türk Kahvaltısı’

‘Engelsiz Hayat Mutlu Yaşam’ etkinliği büyük ilgi gördü

SİRİZA’dan Miçotakis’in açıklamalarına tepki