Anasayfa


02-06-2023
Görevi sona eren öğretmenler için veda etkinliği
Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB), Batı Trakya’da görev sürelerini tamamlayan Türkiyeli iki kontenjan öğretmeni için veda etkinliği düzenledi. Etkinlik 2 Haziran Cuma günü Gümülcine’deki Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliğinde gerçekleştirildi.
2 Haziran 2023 CumaBatı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB), Batı Trakya’da görev sürelerini tamamlayan Türkiyeli iki kontenjan öğretmeni için veda etkinliği düzenledi. Etkinlik 2 Haziran Cuma günü Gümülcine’deki Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliğinde gerçekleştirildi.

Türk azınlık okullarında görev yapan Türkiyeli kontenjan öğretmenlerden Erdinç Çıtak ve Erol Sazak için gerçekleştirilen etkinlikte duygusal anlar yaşandı.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet açılış konuşmasında, anlaşmalar çerçevesinde Türkiye’den gelen ve Batı Trakya’daki azınlık okullarında görev yapan kontenjan öğretmenlerinin tarihçesi hakkında bilgi verdi. Kontenjan öğretmenlerinin sayılarının Türk-Yunan ilişkilerinin seyrine göre değiştiğini belirten Aydın Ahmet şunları kaydetti: “Tüm olumsuzluklara rağmen bugün itibariyle Batı Trakya Türk Azınlığı olarak sekizi azınlık ilkokullarında sekizi de Celal Bayar Lisesinde olmak üzere 16 kontenjan öğretmenimizi konuk ediyoruz. Kontenjan öğretmeleriyle birlikte Türkiye öğretmen okullarından mezun birliğimizin saygın öğretmenleri ve üyelerine çok şey borçluyuz. Bugünkü kimliğimizin yaşaması ve binlerce eğitimli insanın azınlığa kazandırılması hep onların sayesinde olmuştur.”

Önümüzdeki günlerde görev süreleri tamamlanan öğretmenlere hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Ahmet, bundan sonraki yaşamlarında kendilerine sağlık ve başarı diledi.

Kontenjan öğretmeni Erol Sazak konuşmasında, 2013 yılında Gümülcine’ye geldiğini belirterek anılarını paylaştı. Sazak, eğitimde anaokulların önemine değindi.

Görev süresi tamamlanan diğer öğretmen Erdinç Çıtak da, Batı Trakya’da beş yıl boyunca yaptığı görevin sonuna geldiğini ve bu kutlu görevi diğer arkadaşlarına devretmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Konuşmasında, “Sadece öğrencilerimizin değil, Müslüman Türk azınlık insanının da bizlere gösterdiği kıymet sanırım çok az öğretmenin meslek hayatında payına düşer. Bu yüzden kendimi çok şanslı addediyorum.” ifadelerine yer veren Çıtak, kontenjan öğretmeni olarak sırtındaki yükün ne kadar ağır olduğunu yaşadıkları tecrübelerle anladıklarını söyledi.

Öğretmen Erdinç Çıtak şöyle devam etti: “Bu bir veda konuşması olsa da, görevimiz bitti ve Batı Trakya’dan ayrılıyoruz demeye dilim varmıyor. İnanıyorum ki öğrencilerimizde bıraktığımız iz ve eserlerle bundan sonra da hep beraber olacağız. Nihayetinde, aslında biz bir mahallede doğup büyümüşüz sonrasında başka başka evlerde oturuyor gibiyiz.”

Çıtak, veda etkinliğini hazırlayan BTTÖB Başkanı ve yönetimine, ayrıca Celal Bayar Azınlık Ortaokulu – Lisesi Müdürü Tunalp Mehmet’e ve meslektaşlarına teşekkür etti.

Emekli öğretmen ve yazar Tevfik Hüseyinoğlu da etkinlik çerçevesinde Celal Bayar Azınlık Ortaokulu – Lisesinin kuruluşu hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından görev sürelerini tamamlayan öğretmenlere teşekkür plaketi sunuldu. Öğretmenler, plaketlerini Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal’dan aldı.

Başkonsolos Ünal yaptığı konuşmada, “Öğretmenlerimiz Türkiye dışında da büyük özveriyle çalışıyorlar, kendilerini öğrencilerine adıyorlar. Öğretmenlik mesleği dünyada var oldukça kutsiyetini koruyacaktır. İnsan ailesinde olduğu kadar öğretmenin de katkısı sayesinde aynı anda bilgi ve beceri öğrenebilir, medeniyet öğrenebilir, en önemlisi milli şuuru ve manevi değerleri de öğretmenden öğrenebilir. Başta başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimizi saygıyla anıyorum, hepinize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Etkinlik, BTTÖB bahçesinde Türk Sanat Müziği Dostları Derneği Korosunun mini konseri ile sona erdi.

BTTÖB Başkanı Aydın Ahmet’in ev sahipliği yaptığı etkinliğe, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve eşi İlayda Ünal, Muavin Konsolos Subutay Koç, Rodop Milletvekili Özgür Ferhat, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkan Yardımcısı Metin Hacıosman, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneğini temsilen Asbaşkan Ali Alioğlu, Eyalet meclis üyesi ve Kozlukebir belediye başkan adayı Tarkan Multaza ile diğer kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Haberler


Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram ‘Seçim Gündemi’nde

‘Ciro hedefi 1 milyar dolar’

Türk Devletleri Teşkilatı 14 yaşında

SİYASİ REKLAM – Arif Mehmet – Yassıköy Belediyesi Meclis Üyesi Adayı

Eyalet Başkan Adayı Stergios İliopulos ‘Seçim Gündemi’ne konuştu

Bursa derneğinden seçim organizasyonu

Tıkızlı köyündeki mezarlık uzun yıllar sonra temizleniyor

Erdem Hüseyin, ‘Seçim Gündemi’nin konuğu oldu

Yunanistan, Ankara’daki terör saldırısını kınadı

Acil trombosit aranıyor!

Yeni doğan bebek sayısı 2022’de geriledi

Danışma Kurulu Ankara’daki terör saldırısını kınadı