Anasayfa


03-06-2023
ABD Büyükelçisinden Dedeağaç vurgusu
ABD Atina Büyükelçisi George Tsunis, Bulgaristan, Moldova, Romanya ve Ukrayna’nın Atina Büyükelçileri ile birlikte dün (2 Haziran Cuma) Dedeağaç’ı ziyaret etti.
3 Haziran 2023 Cumartesi

ABD Atina Büyükelçisi George Tsunis, Bulgaristan, Moldova, Romanya ve Ukrayna’nın Atina Büyükelçileri ile birlikte dün (2 Haziran Cuma) Dedeağaç’ı ziyaret etti.

Dedeağaç’taki yüzer doğal gaz depolama ünitesini (FSRU) ziyaret eden Tsunis, Dedeağaç’ın stratejik rolüne vurgu yaparak, “Sadece Yunanistan’da değil, tüm bölgede enerji güvenliğini sağlayacak bir enerji üssüne dönüşen bir bölge" dedi. Tsunis bu durumun "refah ve istikrar anlamına geldiğini" belirtti.

Yunanistan’ın, Güneydoğu Avrupa’nın enerji haritasının yeniden çizilmesinde ve komşu ülkelerin Rus doğalgazına bağımlılıklarının sona ermesinde liderlik rolü üstlendiğini söyleyen Tsunis, "Dedeağaç’ın önemi, burada dört meslektaşımla birlikte olmam gerçeğiyle vurgulanıyor. Romanya, Bulgaristan, Moldova ve Ukrayna’nın büyükelçileri burada. Herkes Dedeağaç’ın bir enerji ve ticaret merkezi olmasının yanı sıra NATO için de lojistik bir merkez olarak önemini kabul ediyor.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın güvenliğinin ABD, AB ve NATO ile güçlü ilişkilere bağlı olduğuna inandığını söyleyen Tsunis, Yunanistan’ın ABD ve NATO için güvenilir bir müttefik olduğunu belirtti.

Tsunis ve beraberindeki beş büyükelçi, Dedeağaç ziyaretleri kapsamında Dedeağaç Limanı İşletmesi Başkanı Kostas Hacımihail, Meriç’ten Sorumlu Eyalet Başkan Yardımcısı Dimitris Petroviç, Dedeağaç Belediye Başkanı Yannis Zambukis ve Dedeağaç Metropoliti Anthimos ile de görüştü.

Haberler


Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram ‘Seçim Gündemi’nde

‘Ciro hedefi 1 milyar dolar’

Türk Devletleri Teşkilatı 14 yaşında

SİYASİ REKLAM – Arif Mehmet – Yassıköy Belediyesi Meclis Üyesi Adayı

Eyalet Başkan Adayı Stergios İliopulos ‘Seçim Gündemi’ne konuştu

Bursa derneğinden seçim organizasyonu

Tıkızlı köyündeki mezarlık uzun yıllar sonra temizleniyor

Erdem Hüseyin, ‘Seçim Gündemi’nin konuğu oldu

Yunanistan, Ankara’daki terör saldırısını kınadı

Acil trombosit aranıyor!

Yeni doğan bebek sayısı 2022’de geriledi

Danışma Kurulu Ankara’daki terör saldırısını kınadı