Anasayfa


06-06-2023
Klimenko, 24 yerleşim yerinin su altında kaldığını söyledi
Ukrayna İçişleri Bakanı İgor Klimenko, Kahovka Barajı’nın vurulmasından sonra ülkede 24 yerleşim yerinin su altında olduğunu söyledi.
6 Haziran 2023 Salı

Ukrayna İçişleri Bakanı İgor Klimenko, Kahovka Barajı’nın vurulmasından sonra ülkede 24 yerleşim yerinin su altında olduğunu söyledi.

Klimenko, bir televizyon programında yaptığı açıklamada, gece Kahovka Hidroelektrik Santrali’nin (HES) vurulması sonucu Dinyeper Nehri’nin sağ kıyısında su seviyesinin iki metrenin üzerine çıktığını belirtti.

Halihazırda su basan bölgede Ukrayna’nın kontrolündeki 24 yerleşim yerinin su altında olduğunu dile getiren Klimenko, baraj suyunun en az 20-24 saat daha etkili akmasının beklendiğini ifade etti.

Klimenko, Herson’da su baskını riski nedeniyle insanların güvenli yerlere tahliye edilebilmesi için beş noktada toplanma yerinin oluşturulduğunu açıkladı.

Ukrayna Devlet Acil Durumlar Servisi, Kahovka Hidroelektrik Santrali’nin vurulması sonucu su basan bölgelerden 1300 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

Servis’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, yerel makamların kurtarma ekipleri ve polis ile Herson bölgesinde Kahovka Barajı’nın patlatılması sonucu su basan yerleşim yerlerinde tahliye önlemleri aldığı belirtildi.
Yerel saatle 15.00 itibarıyla yaklaşık 1300 kişinin tahliye edildiği aktarılan açıklamada, “Ön bilgilere göre Dinyeper Nehri’nin sağ kıyısındaki 13 yerleşim yeri ve 260’tan fazla ev şu anda su altında.” ifadesine yer verildi.

FOTO: AA

Haberler


Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram ‘Seçim Gündemi’nde

‘Ciro hedefi 1 milyar dolar’

Türk Devletleri Teşkilatı 14 yaşında

SİYASİ REKLAM – Arif Mehmet – Yassıköy Belediyesi Meclis Üyesi Adayı

Eyalet Başkan Adayı Stergios İliopulos ‘Seçim Gündemi’ne konuştu

Bursa derneğinden seçim organizasyonu

Tıkızlı köyündeki mezarlık uzun yıllar sonra temizleniyor

Erdem Hüseyin, ‘Seçim Gündemi’nin konuğu oldu

Yunanistan, Ankara’daki terör saldırısını kınadı

Acil trombosit aranıyor!

Yeni doğan bebek sayısı 2022’de geriledi

Danışma Kurulu Ankara’daki terör saldırısını kınadı