Anasayfa


30-09-2023
Gümülcine'de Lozan Barış Antlaşması'nın 100. yılı etkinliği
Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) Kadınlar Kolu, 29 Eylül Cuma günü "100. Yılında Lozan Barış Antlaşması'nı Yeniden Düşünmek" konulu bir konferans düzenledi. Konferansın moderatörlüğünü Gümülcine Türk Gençler Birliği eski başkanlarından Dr. Koray Hasan yaptı.
30 Eylül 2023 CumartesiBatı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) Kadınlar Kolu, 29 Eylül Cuma günü "100. Yılında Lozan Barış Antlaşması'nı Yeniden Düşünmek" konulu bir konferans düzenledi. Moderatörlüğünü Gümülcine Türk Gençler Birliği eski başkanlarından Dr. Koray Hasan'ın yaptığı konferansa konuşmacı olarak Bursa'daki Uludağ Üniversitesinden Doç. Dr. Kader Özlem katıldı.
 
Etkinlik, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı'nın selamlama konuşmasıyla başladı. Baltacı yaptığı konuşmada yüzyıl içinde birçok soruna çare bulunduğunu ancak Batı Trakya Türk Azınlığının hak gaspına çare bulunamadığını belirtti.
 
Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif de tüm katılımcılara ve konuşmacı olarak etkinlikte yer alan Doç. Dr. Kader Özlem'e teşekkür etti.  
 
Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal da yaptığı konuşmada, "Lozan Antlaşması'nın 100. yılı, Türkiye'nin 100. yılıdır. Bu anlaşmayla kara sınırlarımızın belirlenmesine ilişkin bir zemin hazırlandı. Kapitülasyonlar kaldırıldı. Yunanistan'da kalan Türk Azınlığın hakları güvence altına alındı" dedi. Aykut Ünal, "Günümüz açısından en önemlisi ise Lozan bizim tapu senedimizdir. Hatta Birinci Dünya Savaşının bittiğinin bir belgesidir." ifadelerini kullandı.

Türk heyetinin, Lozan'a giden ilk heyet olduğunu belirten Başkonsolos Ünal, "Bu durum başlı başına bizim barışa olan sevdamız, özlemimiz. Aynı zamanda uluslararası ortamda  savaş tamtamlarının çaldığı bir ortamda ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik istekliliğimizin de göstergesidir. Lozan Antlaşması, karşılıklılık ilkesine dayanarak, azınlıklara okullarını yönetme ve denetleme hakkını sağlar. Bu antlaşmanın hükümleri yoruma açık olmayacak kadar da sahihtir. Lozan Antlaşması geçerlidir, bizler de bu antlaşmanın takipçisiyiz, sonuna kadar sizlerin arkanızdayız, yanınızdayız." diye konuştu.
 
Ardından Dr. Koray Hasan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Kader Özlem görüşlerini paylaştı.
 
İlk olarak Lozan Antlaşması'nın hangi gerekçelerle yapıldığını anlatan Özlem, Lozan Antlaşması'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) açısından üç ana başlıkta toplandığını belirtti. Bunların Türkler ile Yunanlılar arasındaki ilişkileri düzenlemek, yeni kurulan Türkiye devletini dünyaya tanıtmak ve Osmanlı Devleti'nden TBMM'ye kalan borçlar ve evvelden verilen imtiyazları görüşmek olduğunu belirtti.
 
Lozan Antlaşması'nın öneminden de bahseden Özlem; bu antlaşmayla sahada kazanılan başarının masada tasdik edildiğini ve bunun yanı sıra Misak-ı Milli'nin büyük ölçüde gerçekleştirildiğini dile getirdi. Özlem bu antlaşmanın önemine ilişkin sözlerine şöyle devam etti: "Yeni Türk devletinin hukuksal varlığının teminatı olmuştur. Türkiye devleti ile tam bağımsızlığa kavuşmuştur. Türkiye'de siyasal değişimler ve düşünülen inkılaplar için zemin oluşmuştur."
 
Son olarak Lozan Antlaşması'nın hala geçerli olduğunun altını çizen Doç. Dr. Kader Özlem, uluslararası hukuka göre antlaşmaların ortadan kalkması için ya antlaşmayı imzalayan devletin ortadan kalkması gerektiğini, ya antlaşma süresinin belirli bir tarihte bittiğinin belirtilmesi gerektiğini, ya da tarafların bir araya gelerek antlaşmayı karşılıklı fesh etmeleri gerektiğini ifade etti.
 
Konferans soru cevap bölümüyle sona erdi. Ardından plaket takdimi yapıldı ve hep birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.
 
Etkinliğe, Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Muavin Konsolos Subutay Koç, BTTADK Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, BTTÖB Başkanı Aydın Ahmet, BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, GTGB Başkanı Sedat Hasan, DEB Partisi Başkan Yardımcısı Metin Hacıosman ve soydaşlar katıldı.

Haberler


15 Temmuz şehitleri Gümülcine Başkonsolosluğunda anıldı

EURO 2024 şampiyonu İspanya

Azınlık kurumlarından ‘15 Temmuz’ mesajları

Müftü Mete ölümünün ikinci yıl dönümünde kabri başında anıldı

ABD başkan adayı Trump’a suikast girişimi

Yaşlılar ve riskli gruplara Kovid uyarısı

Önce eşini vurdu sonra intihar etti

Ahmet Mete İzmit’te anılıyor

İşkencenin Önlenmesi Komitesi Yunanistan’ı uyardı

Sıcaklıklar daha da artacak!

İpsala Belediyesi, Dr. Sadık Ahmet'in ismini caddeye veriyor

Dere yatakları ve kanalların temizliği yapılacak