Anasayfa


17-11-2023
Balkan ve Rumeli dernekleri yöneticileri Ankara’da temaslarda bulundu
Türkiye’deki Rumeli Dernekleri Federasyonu ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu yöneticileri Ankara’da görüşmelerde bulunarak Balkan ülkelerindeki soydaşları ilgilendiren konular hakkında görüşlerini aktardılar.
17 Kasım 2023 Cuma

Türkiye’deki Rumeli Dernekleri Federasyonu ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu yöneticileri Ankara’da görüşmelerde bulunarak Balkan ülkelerindeki soydaşları ilgilendiren konular hakkında görüşlerini aktardılar.

Rumeli ve Balkan dernekleri yöneticileri Ankara’da Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Baş Danışmanı Akif Çağatay Kılıç, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve milletvekilleri ile görüşerek Balkanlar’daki gelişmelere dair görüş alışverişinde bulundu.

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonlarının, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Baş Danışmanı Akif Çağatay Kılıç’la yaptıkları görüşmede Batı Trakya, Mübadele, Türkiye - Yunanistan ilişkileri ve ilgili çeşitli konu başlıklarıyla ilgili olarak görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi. Görüşmede, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Moldova, Gagavuzya ile ilgili çeşitli konular ele alındığı ifade edildi.

7 Aralık tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretinde, mübadelenin 100. yıl dönümü vesilesiyle federasyon olarak heyette olma talebinin de iletildiği kaydedildi.

Ziyaret sonrası Selanik’teki Mustafa Kemal Atatürk’ün evinden alınan toprak ve bayrak Akif Çağatay Kılıç’a hediye edildi. Toplantı sonrası Dışişleri Bakanlığını da ziyaret eden heyet, burada Balkanlar’la ilgili görüş ve önerilerini aktardı. Türkiye Büyük Millet Meclisini (TBMM) de ziyaret eden heyet milletvekilleriyle bir araya geldi.

Balkan STK heyeti daha sonra İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile parti genel merkezinde bir araya geldi.

Ziyaretlere Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu, Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Meriç, Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Vatansever, Ege Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Kocaman, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan, Balkan Rumeli Türkleri Federasyonu yönetim kurulu üyeleri, Balkan Göçmenleri ve Mülteci Derneği Federasyonu Başkanı Abdurrahim Nursoy, Karadeniz Rumeli Derneği Federasyonu yönetim kurulu üyeleri ve yöneticiler katıldı.

Haberler


Erdem Hüseyin, YTB Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti

Sıcak daha da sıcak olacak

Ünlü matematikçi Karatheodoris’in için hatıra parası basıldı

Özgür Ferhat: ‘Hayvan besicilerinin hakkı derhal teslim edilmeli’

Cemali Şargo son yolculuğuna uğurlandı

SİRİZA’da sular durulmuyor

Kadınlar bu kez Paşevik’te buluştu

İskeçe Azınlık Lisesi’ndeki sorunlar Avrupa Parlamentosunun gündemine taşındı

Yunanistan’dan Arnavutluk’a ‘Beleri’ uyarısı

Sunak, Miçotakis’i ‘tribünlere oynamakla’ suçladı

Emine Erdoğan’dan ’Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’ paylaşımı

‘Yunanistan, ulusal azınlıkları tanımayan tek AB ülkesi’