Anasayfa


17-11-2023
Balkan ve Rumeli dernekleri yöneticileri Ankara'da temaslarda bulundu
Türkiye'deki Rumeli Dernekleri Federasyonu ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu yöneticileri Ankara'da görüşmelerde bulunarak Balkan ülkelerindeki soydaşları ilgilendiren konular hakkında görüşlerini aktardılar.
17 Kasım 2023 Cuma

Türkiye'deki Rumeli Dernekleri Federasyonu ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu yöneticileri Ankara'da görüşmelerde bulunarak Balkan ülkelerindeki soydaşları ilgilendiren konular hakkında görüşlerini aktardılar.

Rumeli ve Balkan dernekleri yöneticileri Ankara'da Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Baş Danışmanı Akif Çağatay Kılıç, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve milletvekilleri ile görüşerek Balkanlar'daki gelişmelere dair görüş alışverişinde bulundu.

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonlarının, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Baş Danışmanı Akif Çağatay Kılıç'la yaptıkları görüşmede Batı Trakya, Mübadele, Türkiye - Yunanistan ilişkileri ve ilgili çeşitli konu başlıklarıyla ilgili olarak görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi. Görüşmede, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Moldova, Gagavuzya ile ilgili çeşitli konular ele alındığı ifade edildi.

7 Aralık tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinde, mübadelenin 100. yıl dönümü vesilesiyle federasyon olarak heyette olma talebinin de iletildiği kaydedildi.

Ziyaret sonrası Selanik'teki Mustafa Kemal Atatürk'ün evinden alınan toprak ve bayrak Akif Çağatay Kılıç'a hediye edildi. Toplantı sonrası Dışişleri Bakanlığını da ziyaret eden heyet, burada Balkanlar'la ilgili görüş ve önerilerini aktardı. Türkiye Büyük Millet Meclisini (TBMM) de ziyaret eden heyet milletvekilleriyle bir araya geldi.

Balkan STK heyeti daha sonra İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile parti genel merkezinde bir araya geldi.

Ziyaretlere Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu, Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Meriç, Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Vatansever, Ege Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Kocaman, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan, Balkan Rumeli Türkleri Federasyonu yönetim kurulu üyeleri, Balkan Göçmenleri ve Mülteci Derneği Federasyonu Başkanı Abdurrahim Nursoy, Karadeniz Rumeli Derneği Federasyonu yönetim kurulu üyeleri ve yöneticiler katıldı.

Haberler


15 Temmuz şehitleri Gümülcine Başkonsolosluğunda anıldı

EURO 2024 şampiyonu İspanya

Azınlık kurumlarından ‘15 Temmuz’ mesajları

Müftü Mete ölümünün ikinci yıl dönümünde kabri başında anıldı

ABD başkan adayı Trump’a suikast girişimi

Yaşlılar ve riskli gruplara Kovid uyarısı

Önce eşini vurdu sonra intihar etti

Ahmet Mete İzmit’te anılıyor

İşkencenin Önlenmesi Komitesi Yunanistan’ı uyardı

Sıcaklıklar daha da artacak!

İpsala Belediyesi, Dr. Sadık Ahmet'in ismini caddeye veriyor

Dere yatakları ve kanalların temizliği yapılacak