Anasayfa


17-11-2023
Yunanistan uygulamadığı AİHM kararları için mercek altında
Avrupa Konseyi, uzun yıllardan bu yana Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamayan Yunanistan’ı mercek altına aldı.
17 Kasım 2023 Cuma

Avrupa Konseyi, uzun yıllardan bu yana Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamayan Yunanistan’ı mercek altına aldı.

İnsan Hakları Direktörü ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının icrasını takip eden İcra Dairesi yetkilileri uygulanmayan AİHM kararlarıyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Yunanistan’ı ziyaret etti.

Avrupa Konseyine bağlı organlarda görevli yetkililerden oluşan heyet, 8 – 9 Kasım tarihlerinde Atina’yı ziyaret ederek Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin gözetiminde olan bir dizi davayla ilgili görüşmeler yaptı.

Heyet, Atina’daki görüşmelerinde Batı Trakya Türk Azınlığını yakından ilgilendiren İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği’nin AİHM kararlarını kapsayan "Bekirusta Dava Grubu" olarak bilinen davaların gidişatını da ele aldı.

Avrupa Konseyi yetkililerinin, örgütlenme özgürlüğüne ilişkin "Bekirusta Dava Grubu"nun uygulanmasına dönük yöntemler konusunda Dışişleri Bakan Yardımcısı ile görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

Heyet ayrıca Nisiotis dava gruplarıyla davalarıyla ilgili olarak, tutukluluk koşulları ve bunlara yönelik etkili çözüm yolları ile ilgili ilerlemeleri ve çözümlenmemiş konuları Adalet Bakanlığı Adalet Genel Sekreteri ve Vatandaşı Koruma Bakanlığı Suçla Mücadele Politikası Genel Sekreteri ile ele aldı. Davalarla ilgili olarak ifade özgürlüğünün tam manasıyla sağlanması için gereken ilave tedbirler de görüşüldü.

Heyet ayrıca, devam eden tüm davaları görüşmek üzere yeni atanan Devlet Hukuk Konseyi Başkanı ve ekibiyle de görüştü.

Haberler


Erdem Hüseyin, YTB Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti

Sıcak daha da sıcak olacak

Ünlü matematikçi Karatheodoris’in için hatıra parası basıldı

Özgür Ferhat: ‘Hayvan besicilerinin hakkı derhal teslim edilmeli’

Cemali Şargo son yolculuğuna uğurlandı

SİRİZA’da sular durulmuyor

Kadınlar bu kez Paşevik’te buluştu

İskeçe Azınlık Lisesi’ndeki sorunlar Avrupa Parlamentosunun gündemine taşındı

Yunanistan’dan Arnavutluk’a ‘Beleri’ uyarısı

Sunak, Miçotakis’i ‘tribünlere oynamakla’ suçladı

Emine Erdoğan’dan ’Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’ paylaşımı

‘Yunanistan, ulusal azınlıkları tanımayan tek AB ülkesi’