Anasayfa


21-11-2023
Fidan: ‘Türk azınlığı bizim önceliğimiz’
Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Batı Trakya ve Oniki Adalar’daki Türklerin durumunun Türkiye’nin öncelik verdiği konulardan biri olduğunu söyledi.
21 Kasım 2023 Salı

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Batı Trakya ve Oniki Adalar’daki Türklerin durumunun Türkiye’nin öncelik verdiği konulardan biri olduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada Fidan, “Batı Trakya Türk Azınlığı ve Oniki Adalar’da yaşayan soydaşlarımızın durumları, öncelik verdiğimiz hususlardan biridir. Lozan Barış Anlaşması ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış olan eğitim, dini özgürlükler ve vakıfların yönetimi gibi alanlarda soydaşlarımızın haklarının korunmasının yakın takipçisiyiz.” dedi.

Kıbrıs müzakerelerinin "iki toplum arasında değil, iki devlet arasında" yapılması gerektiğine dikkat çeken Fidan, “Ege ve Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarlarımızı hassasiyetle korumaya devam edeceğiz. Komşumuz Yunanistan ile ilişkilerimizi olumlu gündem temelinde samimi ve yapıcı bir diyalogla ilerletmeyi arzu etmekteyiz. Bunun yakın bölgemizde barış, istikrar ve refaha da katkı sağlayacağını inanıyoruz. Yunanistan ile ilişkilerimiz son dönemde karşılıklı sergilenen dayanışma diplomasisinin de yardımıyla olumlu yönde evrilmektedir.” diye konuştu.

Fidan’ın Batı Trakya Türk Azınlığı ve Oniki Ada Türkleriyle ilgili açıklaması ise Yunan basınında rahatsızlık yarattı.

FOTO: AA


Haberler


Fener’deki bungalow deniz evleri ihaleyle kiralanacak

BTTÖB’den Başkonsolos Ünal’a ziyaret

Yarın hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkacak

Mora Yarımadası’nda yangın

Yassıköy’de sıcak sebebiyle okullar erken kapanacak

Asafoğlu: ‘Partimiz, kabuğundan yavaş yavaş çıkarak büyümeye başlıyor’

Ahmet Kurt’dan su kullanımı konusunda uyarı

Gümülcine Belediyesindeki okullarda erken paydos

Aşırı sıcaklardan dolayı eğitime ara

EFA’dan DEB Partisine tebrik

HÖH Bulgaristan seçimlerinde ikinci oldu

Kathimerini’den ‘yüzde 3’lük seçim barajı’ itirafı