Anasayfa


21-11-2023
Fidan: ‘Türk azınlığı bizim önceliğimiz’
Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Batı Trakya ve Oniki Adalar’daki Türklerin durumunun Türkiye’nin öncelik verdiği konulardan biri olduğunu söyledi.
21 Kasım 2023 Salı

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Batı Trakya ve Oniki Adalar’daki Türklerin durumunun Türkiye’nin öncelik verdiği konulardan biri olduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada Fidan, “Batı Trakya Türk Azınlığı ve Oniki Adalar’da yaşayan soydaşlarımızın durumları, öncelik verdiğimiz hususlardan biridir. Lozan Barış Anlaşması ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış olan eğitim, dini özgürlükler ve vakıfların yönetimi gibi alanlarda soydaşlarımızın haklarının korunmasının yakın takipçisiyiz.” dedi.

Kıbrıs müzakerelerinin "iki toplum arasında değil, iki devlet arasında" yapılması gerektiğine dikkat çeken Fidan, “Ege ve Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarlarımızı hassasiyetle korumaya devam edeceğiz. Komşumuz Yunanistan ile ilişkilerimizi olumlu gündem temelinde samimi ve yapıcı bir diyalogla ilerletmeyi arzu etmekteyiz. Bunun yakın bölgemizde barış, istikrar ve refaha da katkı sağlayacağını inanıyoruz. Yunanistan ile ilişkilerimiz son dönemde karşılıklı sergilenen dayanışma diplomasisinin de yardımıyla olumlu yönde evrilmektedir.” diye konuştu.

Fidan’ın Batı Trakya Türk Azınlığı ve Oniki Ada Türkleriyle ilgili açıklaması ise Yunan basınında rahatsızlık yarattı.

FOTO: AA


Haberler


Erdem Hüseyin, YTB Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti

Sıcak daha da sıcak olacak

Ünlü matematikçi Karatheodoris’in için hatıra parası basıldı

Özgür Ferhat: ‘Hayvan besicilerinin hakkı derhal teslim edilmeli’

Cemali Şargo son yolculuğuna uğurlandı

SİRİZA’da sular durulmuyor

Kadınlar bu kez Paşevik’te buluştu

İskeçe Azınlık Lisesi’ndeki sorunlar Avrupa Parlamentosunun gündemine taşındı

Yunanistan’dan Arnavutluk’a ‘Beleri’ uyarısı

Sunak, Miçotakis’i ‘tribünlere oynamakla’ suçladı

Emine Erdoğan’dan ’Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’ paylaşımı

‘Yunanistan, ulusal azınlıkları tanımayan tek AB ülkesi’